iDNES.cz

Horkovod z Temelína míří k Budějovicím, hotovou část už zahřívají

  16:26
Rychle postupuje stavba 26 kilometrů dlouhého horkovodu z Temelína, který bude teplem zásobovat značnou část Českých Budějovic. Vše směřuje k tomu, aby mohla jaderná elektrárna ohřát krajské město od topné sezony 2020/2021.

„Pokračují práce na první i druhé etapě a 25. července začalo předehřívání potrubí, čímž se správně nasměruje a pak ho bude možné zasypávat,“ upřesnil Petr Šuleř, vedoucí komunikace jaderných elektráren ČEZ.

Práce naplno začaly na jaře a vše směřuje k tomu, aby mohl Temelín krajské město ohřát od topné sezony 2020/2021.

Horkovod bude třetí nejdelší v České republice a na stavbě se průběžně podílí padesát až osmdesát lidí.

Jak práce postupují, mohou vidět i řidiči, protože většina potrubí vede podél silnice mezi Budějovicemi a Týnem nad Vltavou. Jediným místem, kde zasahuje do povrchu komunikace, je stometrový úsek u Hluboké nad Vltavou.

Potrubí jsou dvě, druhé je takzvaná vratka z Budějovic. Obě budou minimálně 1,3 metru pod zemí. V zimě bude do města proudit voda až o teplotě 140 °C. Ohřívat má domácnosti zejména na sídlištích Vltava, Šumava, Máj a na Pražském předměstí.

Smlouvu o dodávkách tepla podepsaly ČEZ a Teplárna České Budějovice v závěru loňského roku. Podle ní bude jihočeská elektrárna dodávat teplo krajskému městu minimálně po dobu dvaceti let.

Počítá se s tím, že Temelín pokryje zhruba 30 procent českobudějovické výroby tepla. Zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.

„Temelín bude fungovat prakticky jako jeden z výrobních zdrojů českobudějovické teplárny, zákazníci tedy vůbec nic nepoznají. Temelínské teplo přijmeme v centrální předávací stanici na Vltavě a dál ho rozvedeme prostřednictvím naší distribuční soustavy,“ vysvětlil nedávno Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva Teplárny České Budějovice.

Autor:
zpět na článek