Písecké mažoretky ovládly mistrovství světa s choreografií o krasobruslení

  9:48
Písecké mažoretky Gabriela Horková a Kristýna Vachtová získaly juniorský světový titul. Denně trénovaly, poradily si s nervozitou a triumfovaly v konkurenci dvanácti týmů. Je to jejich životní úspěch.

Písecké mažoretky Kristýna Vachtová (vlevo) a Gabriela Horková | foto: archiv Mažoretek Písek

Jejich povedené výkony je dostaly až na letošní mistrovství světa v Ostravě, odkud si navíc přivezly i několik cenných medailí. Písecké mažoretky tím stvrdily svůj velice úspěšný rok. V kategorii velkých formací sice získaly pouze šesté místo, v dalších kategoriích se jim však dařilo podstatně lépe.

Třináctiletá Gabriela Horková a o rok starší Kristýna Vachtová přivezly ze šampionátu zpět do Písku světový juniorský titul. Horková pak zvítězila i v kategorii s názvem sóloformace.

„Jako soutěžící jsme se mistrovství světa zúčastnily poprvé, bylo to pro nás něco úplně nového. Mísilo se v nás hodně pocitů. Přišlo se na nás podívat opravdu hodně lidí, nervozita byla obrovská,“ popsala Vachtová, která s píseckými mažoretkami trénuje od svých pěti let.

Nervozitu u dívek prohloubila i velká očekávání, která do jejich výkonu vkládali ostatní. „Holky s choreografií uspěly už na mistrovství republiky, a tak všichni věřili, že svůj úspěch zopakují. Navíc se nám konečně podařilo vyrazit na soutěž s celým týmem, a proto byla podpora opravdu výrazná,“ shrnula trenérka Petra Jandová.

Staly se z nich kamarádky

Choreografie, se kterou mladé mažoretky slavily úspěch, trvala minutu a půl, jejím tématem bylo krasobruslení. Na jejím sestavení se spolu s trenérkou podílely i samy tanečnice.

„Z hlediska choreografie se o vystoupení starám hlavně já, ale holky mi výrazně pomáhají. Obě dvě na sobě tvrdě pracují, a tak zejména práci s hůlkou nechávám téměř jenom na nich,“ přiblížila trenérka Jandová.

Obě dívky se mažoretkovému sportu věnují již více než osm let, společně však cvičí a vystupují teprve druhým rokem. „Seznámily jsme se až díky mažoretkám a do dvojice nás spojily trenérky. Hned jsme si ale osobně sedly a staly se z nás kamarádky. Často se navštěvujeme a trénujeme spolu,“ přidala Horková. Dodala, že jim osobní souznění pomáhá i při koordinačně náročných prvcích.

Písecké mažoretky na mistrovství světa

Písecké mažoretky svá vystoupení trénují dvakrát až třikrát týdně, mladé šampionky však pro přípravu využijí každou volnou chvíli. „Snažíme se trénovat každý den. Teď to moc nejde kvůli škole, ale o prázdninách jsme to dodržovaly. Před každou soutěží se pak scházíme o víkendech a trénujeme v sobotu i neděli,“ uvedla Vachtová.

Dvojice na akci uspěla v konkurenci dvanácti týmů. Nyní se dívky připravují na přechod do vyšší kategorie, kde vystoupí se svou zcela novou choreografií. Tu děvčata poprvé představí v únoru na pohárové soutěži v Nýrsku. Do té doby mají čas na trénink a několikrát se ještě představí s vítěznou sestavou.

„Holky s choreografií vystoupí například při svatomartinských slavnostech v Písku o tomto víkendu. Představení bude na Starém mostě a Kristý s Gabčou při něm budou mít své závodní kostýmy. Doufám proto, že nám bude alespoň trochu přát počasí. Minulý rok to totiž holky musely zvládnout, když byla teplota několik stupňů pod nulou,“ uzavřela trenérka Jandová.