Hokej v Budějovicích slaví 90 let. K vidění je i prsten vítěze Stanley Cupu

  16:28
Desítky dresů, výstroj brankáře z dob dávno minulých, cenné medaile, trofejní puky, historické dokumenty, prsten pro vítěze Stanley Cupu od Jaroslava Pouzara či část hokejové kabiny, kde si můžete obléci výstroj. Tak vypadá aktuální výstava v českobudějovickém Jihočeském muzeu.

Expozice se jmenuje Hokej – budějcký fenomén a oslavuje 90 let fungování ligového klubu ve městě. 

„Máme tady věci od zhruba šedesáti majitelů. Propůjčili nám je přímo hráči, jejich rodiny či soukromí sběratelé,“ říká spoluautor expozice Hynek Rulíšek z Jihočeského muzea. Výrazně se na výstavě podílel i českobudějovický sportovní novinář a hokejový historik Ladislav Lhota, který je garantem a kurátorem expozice. 

„Pracovali jsme na tom zhruba rok,“ popisuje Lhota, který jen těžko vyjmenuje jednu věc, která by byla na výstavě nejvzácnější. „Ale chtěl bych zmínit kompletní brankářskou výstroj a výzbroj z roku 1943. Z té doby sice také něco mají v síni slávy v Praze, ale ne kompletní. Ta je snad jen v kanadském Torontu,” zmiňuje Ladislav Lhota, kterého těší vysoká návštěvnost a kladné ohlasy. 

Fotogalerie

Expozice je rozdělená do tří částí. První ukazuje úspěchy budějovických hráčů v NHL, kde návštěvníci mohou vidět třeba i brankářskou masku s maskotem Eddiem a podpisy členů hudební skupiny Iron Maiden.

V té samozřejmě chytal současný prezident budějovického prvoligového Motoru Roman Turek.

„Jsem rád, že jsem na tak pěknou výstavu mohl také půjčit svých pár trofejí,“ chválil vítěz Stanley Cupu a mistr světa v ledním hokeji, kterému se přezdívá Eda, a to právě díky oblibě heavymetalové skupiny.

Další část expozice je věnována Jihočechům v národním týmu. Například celkově budějovickým klubem prošlo 23 mistrů světa. A třetí, nerozsáhlejší část, pak představuje po desetiletích historii i současnost českobudějovického klubu.

Tady si mohou návštěvníci například pustit i dobové filmové záznamy, které se věnují Motoru. Výstava je v Jihočeském muzeu otevřená až do 30. dubna.

Autor: