Policie dopadla dva mladíky při hledání vltavínů, letos už podruhé

  12:20
Policisté ve čtvrtek zadrželi nelegální hledače vltavínů. Mladíci se snažili zelené kameny vykopat u obce Kamenný Újezd na Českobudějovicku. Jak se později ukázalo, nebyli u hledání vzácné horniny lapeni poprvé. Proto jsou nyní podezřelí z maření výkonu úředního rozhodnutí.

Po kopáčích vltavínů zůstávají v lesích hluboké jámy. | foto: Policie ČR

Zničené lesy a louky plné děr, to je běžný obrázek, který zůstává po hledačích vltavínů. Podle policie je o kameny na trhu stále velký zájem a hledače neodradí ani vysoké tresty a pravidelné obchůzky policistů.

„Policisté chodí na pravidelné hlídky do vytipovaných oblastí, často řeší případy hledačů vltavínů, kteří svým chováním ohrožují jak sebe tak ostatní návštěvníky lesa a v neposlední řadě devastují přírodu,“ informuje policejní mluvčí Milan Bajcura.

Ve čtvrtek odpoledne byli na pravidelné kontrole jedné z lokalit policisté spolu s cvičenými psy. V lese poblíž Kamenného Újezda narazili na dva mladíky ve věku 22 a 25 let, kteří zrovna vykopávali asi třímetrovou štolu.

Fotogalerie

„Policisté hned věděli o koho se jedná, letos už dvojici jednou zadrželi. Přestupkové oddělení hledačům uložilo sankci ve formě správní pokuty nebo zákazu činnosti. Vzhledem k tomu, že ji porušili, řeší kriminalisté případ jako trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí,“ uvedl Bajcura.

Policejní mluvčí také připomněl událost starou tři roky, kdy muže kopajícího jámu na kukuřičném poli u obce Nesměň zavalila hlína a ten se v díře udusil. Ani tento případ neodrazuje kopáče od dalšího hledání (více čtěte zde).

Vltavíny jsou v Česku považované za drahé kameny a spadají mezi vyhrazené nerosty, jejichž ložiska jsou podle horního zákona ve vlastnictví státu. Kopání vltavínů je bez příslušných povolení orgánů státní správy nezákonné.

Autor: