Kuba: Nedodrží-li vláda dohody, hejtmani vyzvou k odmítnutí nouzového stavu

  13:36
Nedodrží-li vláda dohody s hejtmany, ti vyzvou své poslance, aby nouzový stav dál nepodporovali, řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Základní podmínkou hejtmanů je podle něj zajištění návratu dětí do škol a antigenních testů pro žáky.

Pro jihočeského hejtmana a předsedu Asociace krajů ČR Martina Kubu je největší prioritou návrat žáků do škol. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Neexistuje, že by 1. března nebyly připravené podmínky, aby se mohly děti vracet do škol,“ řekl Kuba, který je předsedou Asociace krajů ČR.

„Upozorňujeme vládu, že pokud nedodrží dohody s námi, velmi pravděpodobně nouzový stav zhavaruje a budeme potom našim poslancům doporučovat, aby ho už dál nepodporovali, protože vláda tím jenom ukáže, že dohody dělat nechce,“ dodal.

Kuba řekl, že ministerstvo zdravotnictví by mělo stanovit parametry pro nákup antigenních testů ze slin pro školáky.

Zubařka předběhla vládu. Žáky na koronavirus už si školy testují samy

„Jsou trochu méně citlivé, proto se musí opakovat. Je jich na trhu víc, potřebujeme testy, které jsou jednoduché, snadné, dají se provádět přímo ve školách. Výrazně jsem dnes na Ústředním krizovém štábu deklaroval, že je to zásadní podmínka hejtmanů, aby nebyla narušena důvěra mezi kraji a postupem vlády,“ prohlásil jihočeský hejtman.

Nový nouzový stav, který platí ode dneška, vyhlásil menšinový kabinet ANO a ČSSD kvůli epidemii covidu-19 na dva týdny na základě žádosti hejtmanů po dlouhých víkendových jednáních. Nynější nouzový stav plynule navázal na původní, jehož další prodloužení dolní komora ve čtvrtek neschválila. Na ústavnost postupu vlády panují rozdílné názory.


„Chtěli jsme najít společný postup tak, aby byla situace udržitelná. Nikdo z nás sice nechce nadužívat nouzový stav, ale museli jsme během tří dnů vyřešit komplikovanou situaci,“ vysvětlil Kuba, proč nakonec o nouzový stav požádali všichni hejtmani.

Podle něho bylo jasné, že některé kraje o obnovení nouzového stavu požádají a hrozilo, že část krajů bude v boji proti pandemii postupovat různou rychlostí.

„Jsem rád, že hejtmani dodrželi společný postup. Nikomu tímto bianco šek nedáváme a nyní budeme trvat na tom, aby se vláda začala chovat úplně jinak. Budeme tlačit na to, aby se republika systematicky začala otevírat jak v případě škol, tak v případě obchodů,“ řekl Kuba.

Jihočeský hejtman vidí příčinu současné krize především v nedostatku důvěryhodnosti české vlády. „Pokud nevyslyší naše apely a neudělá nic pro to, aby se situace mohla zlepšovat, neumím si představit prodloužení nouzového stavu. Pak bude veškerá odpovědnost za rozvolňování pouze na vládě,“ dodal.

Zároveň také připomněl, že pokud by se s otevíráním služeb, obchodů a sportovišť nezačalo postupně a jednotně, dostaly by se kraje s mírnějšími opatřeními pod velký tlak.

Velký důraz klade hlavně na opětovné otevírání škol, které by podle něho mělo být podmíněné masivním testováním. „Momentálně s vládou řešíme jejich nákup. Klademe důraz na to, aby byly co nejméně invazivní a nenáročné na obsluhu,“ upřesnil Kuba.

Klíčovým termínem je pro něho 1. březen, kdy by měly být všechny školy maximálně připravené na znovuotevření. „Ministerstvo zdravotnictví musí určit více typů a variant testů. Situace ve školách je pro hejtmany zásadní podmínka, aby nebyla narušená důvěra mezi kraji a postupem vlády,“ upozornil Kuba.

Podruhé už vládu žádat nebudeme, řekl Půta

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) řekl, že podruhé o nouzový stav rozhodně žádat nebude. Že o něj vládu požádal v neděli s ostatními hejtmany, zdůvodnil tím, že nouzový stav a všechna omezení nebylo možné ukončit ze dne na den, protože kraj neměl dost času se na to připravit. Jednání krajů s vládou označil za nepříliš úspěšné, protože přineslo jen minimální změny.

"Nemyslím si, že další restrikce a pokračování v restrikcích, které nefungují, může situaci vylepšit," doplnil Půta. Liberecký kraj se bude podle něj připravovat na případné vyhlášení stavu nebezpečí od 1. března. Jeho možnosti situaci řešit jsou ale omezené, hlavní opatření jsou v gesci ministerstva zdravotnictví, zdůraznil hejtman.

Vyhlášením stavu nebezpečí může ale podle Půty kraj zabezpečit minimální rozsah služeb, který za normálního stavu zabezpečit neumí.

"Týkalo by se to především škol určených pro děti zaměstnanců ve zdravotnictví a krizové infrastruktury, týkalo by se to také náhradního ubytování pro bezdomovce, lidi bez přístřeší a vykázané osoby a také humanitární pomoci, kterou kraj ve spolupráci s obcemi a humanitárními organizacemi poskytuje lidem, kteří pomoc potřebují nebo nemají nikoho blízkého," doplnil.

Autoři: ,