Krajští hasiči poměřili síly na lezecké stěně v táborské tělocvičně

  13:24
Na stanici profesionálních hasičů v Táboře pořádali 21. ročník jihočeské soutěže ve sportovním lezení na umělé stěně. Zúčastnilo se jí okolo třiceti hasičů z celého kraje, kteří zápolili v tříčlenných týmech a také individuálně.

Mladý hasič v lezeckých botách a přilbě stojí před umělou stěnou. Zaklání hlavu a zkoumá detaily cesty. Pomalu vstupuje na žíněnku, pomocí karabiny si na úvazek připne jisticí lano, sevře startovní chyty a vyráží.

Prvních několik kroků po svislé stěně zvládne bez obtíží a s minimem zastávek na promyšlení dalšího kroku. Obstojně si poradí i s krátkým převisem. Při závěrečné sekvenci kroků vedoucí přes hranu převisu už je ale na konci sil.

Halou se ozývá hlasité tleskání a povzbuzování od kolegů. Hasič sbírá poslední zbytky sil a odvažuje se k riskantnímu kroku. Zesláblé prsty už ho ale neudrží. Kloužou z chytu dolů, hasič padá do jisticího lana a v krouživých pohybech se pomalu spouští k zemi. Jásot a povzbuzování jeho kolegů však neustává.

Tak vypadala atmosféra na stanici hasičského záchranného sboru v Táboře, kde se v úterý uskutečnil 21. ročník krajské soutěže ve sportovním lezení na umělé stěně. Soutěže se zúčastnilo okolo třiceti hasičů z celého kraje, kteří zápolili v tříčlenných týmech a také individuálně.

„Stěna je vysoká přes osm metrů. Je na ní šest závodních cest různých obtížností, které by měly dobře prověřit schopnosti našich lezců. Po závodech na stěnu domontujeme dalších osm cvičných tras,“ popsal nadpraporčík Radek Kümmel z táborského sboru, který získal nejvíce triumfů z minulých ročníků. Letos se však soutěže kvůli zdravotním problémům nemohl zúčastnit.

Vyhrál i budějovický sbor

Dříve pořádal hasičský sbor lezecké závody na venkovní stěně v Jindřichově Hradci. Od roku 2015, kdy vznikla umělá stěna v táborské tělocvičně, se však závody přesunuly tam.

„Soutěžící, rozhodčí i obecenstvo tu mají mnohem lepší zázemí,“ vysvětlila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů s tím, že letošní ročník se do tělocvičny vrátil po dvouleté covidové pauze.

Lezecké cesty pro závody pomáhaly hasičskému sboru postavit dva najatí externisté. Mnoho hasičů se ale lezení věnuje i ve volném čase, a tak jim s tím rádi pomohli.

„Kluci si na cestách dali opravdu záležet, jsou velmi dobře postavené,“ zhodnotil Michal Ulrich, jenž už v soutěži také několikrát zvítězil. „Na závody jsem nijak extra netrénoval. Je to můj koníček i v běžném životě, tak se dá říct, že vlastně trénuji neustále,“ doplnil.

Letošní ročník vyvrcholil v odpoledních hodinách, kdy nejobtížnější cesty prověřily pětici nejlepších lezců. Mezi týmy zvítězili hasiči z Českých Budějovic, které následovaly sbory z Písku a Jindřichova Hradce.

Nejlepším z jednotlivců byl Patrik Jirout z Písku, jenž s přehledem dominoval celým závodům. Na druhém místě skončil budějovický Michal Ulrich. Třetí pozici bral rovněž budějovický Tomáš Suchopár