Policisté bývalému kolegovi na objednávku zjišťovali informace. Dostihla je inspekce

  14:08
Bývalý policejní detektiv přes své dřívější kolegy sháněl na objednávky informace ze spisů. Za ně poté inkasoval nemalé peníze. Lustraci mu podle zjištění Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zajišťoval kriminalista z Prahy a kolegyně z Budějovic. Všem třem hrozí až pět let vězení.

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Informace, které bývalý policejní detektiv zjišťoval, údajně poskytoval dalším lidem, kteří si je od něj objednali. „Inkasoval za ně finanční prostředky,“ uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Policistka z Českých Budějovic měla v nejméně dvou případech v roce 2017 provést na žádost bývalého detektiva lustraci konkrétních lidí. Za to pak bývalý kolega inkasoval částku 23 tisíc korun.

Kriminalista z Prahy pak nejméně v jednom případě v roce 2020 provedl na žádost bývalého kolegy lustraci osoby a předal mu její osobní údaje, informace o jejím pohybu a informace o vazbách na lidi z drogového prostředí.

„Policista údajně vstoupil do interního policejního systému, zjistil, v jakých spisech dotyčný vystupuje, a její provázání s dalšími spisy. Informace měl poté vytisknout a předat bývalému kolegovi,“ přiblížila Nguyenová. Za tyto informace od objednavatele získal bývalý policista sto tisíc korun.

Loni v srpnu zahájila GIBS trestní stíhání. V prosinci předal státnímu zástupci návrh na podání obžaloby, který jej akceptoval. Policistu a policistku letos v únoru obžaloval z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Bývalý policista je obžalovaný z účasti na těchto přečinech. V případě prokázání viny všem hrozí až pětiletý trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Autor: