Potvrzeno, Frymburk získal status lázeňského města, k léčení využijí rašelinu

  10:34
Označením přírodní léčebné lázně se nově může pyšnit Frymburk na Českokrumlovsku. Podle nové vyhlášky ministerstva zdravotnictví začne status platit od 1. července. Léčebné procedury nabídne místní Wellness hotel s využitím rašeliny, kterou budou těžit v lesích nedaleko osady Světlík.

Pohled na Frymburk ze sjezdovky na Martě | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Jedná se o klíčové rozhodnutí. Splnili jsme obrovské množství různých podmínek. Laicky řečeno, máme teď z nejvyšších míst potvrzeno, že Frymburk je místo zdraví prospěšné,“ potěšilo starostu Frymburka Otu Řezáče.

Vedení městyse nyní plánuje investice v řádech desítek milionů korun především do infrastruktury a propagace. Wellness hotel Frymburk staví lázeňský pavilon a chystá další rekonstrukce stávajících objektů.

„Přistavujeme technologické místo pro zpracování přírodního rostlinného materiálu do finální podoby, která bude sloužit k léčebným účelům. Po využití příslušného množství rašeliny a slatiny budeme materiál odvážet zpět na rašeliniště k obnově,“ popsal ředitel hotelu Bořivoj Vágner.

S rašelinou a slatinou se budoucí klienti setkají při léčebných zábalech a koupelích. „Co se týče pohybové a odborné terapie, tak budeme vycházet ze základů fyzioterapie, stabilizačního a mobilizačního systému a kineziotapingu. Vše bude doplněné pohybovými terapiemi fitness, jógou a léčebnou tělesnou výchovou,“ přiblížil vedoucí lázeňského provozu Jakub Ferra.

Přidal, že lázně zpočátku nabídnou péči přibližně pro 200 hostů denně. „Zaměříme se na léčbu poškozených měkkých tkání, postcovidový syndrom, biostimulaci, rehabilitaci, elektroterapii, léčbu onemocnění svalů a nervů a ortopedii,“ vyjmenoval Ferra.

Frymburk, kde žije přibližně 1 400 obyvatel, se stal čtvrtým lázeňským místem na jihu Čech. Přidal se k Třeboni na Jindřichohradecku, Bechyni na Táborsku a Vráži na Písecku.

„Lázně jsou pro Třeboň zásadním turistickým tahákem, jenž významně napomáhá také v období mimo sezonu. Místní lázeňství má vysokou úroveň lékařské péče a služeb a kapacity lázeňských domů jsou celoročně téměř stoprocentně obsazené. Přejeme Frymburku totéž,“ uvedla destinační manažerka pro Třeboňsko Bára Bicková.

Autor: