Houslista od Franka Zappy bude hvězdou jazzového festivalu na jihu Čech

  17:06
Hrál v Mahavishnu Orchestra, nejslavnější jazz-rockové kapele 70. let, která udávala v té době směr. Několik alb natočil i s legendárním Frankem Zappou. Jeho alba patří k pokladům světového jazzu a rocku. Houslista Jean-Luc Ponty je hlavní hvězdou letošního Jihočeského jazzového festivalu, který začíná dnes večer.

Jihočeský jazzový festival a britská kapela Incognito. | foto: Marek Podhora, MAFRA

S dcerou Clarou vystoupí šestasedmdesátiletý Jean-Luc Ponty v sobotu ve 21 hodin na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Ponty dodnes platí za velkého inovátora, který rozšířil slovník moderní hudby. 

Velký americký jazzový houslista Stuff Smith, který slyšel Pontyho v 60. letech, o něm například řekl: „Je to vrah. Hraje na housle jako Coltrane na saxofon.“

„Na Piaristickém náměstí zazní nový program s jeho dcerou, Clarou Ponty, pianistkou, zpěvačkou a skladatelkou, která vydala už čtyři sólová alba, na kterých hostuje i Nigel Kennedy,“ zve dramaturg festivalu Jiří Grauer.

Doprovodí je kontrabasista Guy Nsangue, který s Pontym spolupracuje od roku 1991. O rytmiku se postará bubeník Damien Schmitt.

Jihočeský jazzový festival začíná dnes v 19 hodin v Hluboké nad Vltavou. Na náměstí Čsl. armády vystoupí saxofonista Štěpán Markovič, kterého doprovodí Surka Quintet.

Ve čtvrtek zahraje v nově opravené Solnici na Piaristickém náměstí v Budějovicích Vilém Spilka Quartet s jazzovanými folkovými songy Honzy Nedvěda.

Talentovaná dvojčata

Program na velkém pódiu pak odstartuje v pátek v 17.30 hodin mezinárodní uskupení Ochepovsky s náloží současného jazzu.

Jihočeský jazzový festival

Středa
Markovič, Surka Quintet 19.00

Čtvrtek
Vilém Spilka Quartet 20.00

Pátek
Ochepovsky 17.30
Ulf Wakenius 19.00
Laco Deczi 20.30

Sobota
Alex Maxim Twins 17.00
String Five 17.30
Ida Kelarová, Jazzfamelia 19.00
Jean-Luc Ponty 21.00
Více informací na sbjf.cz

„Poprvé do Českých Budějovic zavítá hvězdný kytarista Ulf Wakenius jako host dalšího mezinárodního projektu. Páteční večer završí Laco Deczi a jako host se představí Chris De Pino,“ dodává Grauer.

Sobotní start programu bude patřit Jihočechům. V 17 hodin vystoupí desetiletá dvojčata Alex Maxim Twins, která chtějí pozvat organizátoři soutěže America’s Got Talent. Na ně naváže kytarista Jiří Klimeš s uskupením String Five.

World music namíchanou s jazzem rozjede kapela Jazzfamelia s velkým počtem hostů a hlasem Idy Kelarové. Sobota pak vyvrcholí koncertem houslisty Pontyho.

Vstupné na open air na Piaristickém náměstí je na každý den 100 korun. Lístky jsou k sehnání v síti www.cbsystem.cz.

Autor: