Chybí veřejné záchody i osvětlená sportoviště, upozornili lidé radnici

  9:12
O Fórum zdravého města nebyl v Táboře takový zájem jako v minulých letech. Nově ho proto bude radnice pořádat jednou za dva roky. Velké projekty z minulých letech, po kterých místní volali, už se podařilo dokončit.

Jedním z projektů, o kterém v minulosti lidé hlasovali, je například sportovní hala v areálu stadionu Mír. Dokončili ji loni na podzim. | foto: Marie Kučerová, MF DNES

Přivítali bychom více akcí pro seniory, odpočinkovou zónu, osvětlení veřejných sportovních ploch i veřejné toalety na sídlišti Nad Lužnicí. Shodli se na tom účastníci čtrnáctého Fóra zdravého města v Táboře, při němž obyvatelé debatují se zástupci radnice o tom, co jim chybí a jak by chtěli město vylepšit.

Mluvilo se tradičně také o problematice hnízdiště havranů na Pražském sídlišti či vybudování informačního systému, jenž by hlásil obsazenost parkovišť na Starém městě.

Fórum radní uspořádali v sále společenského centra Univerzita. Lidé mohli svůj názor vyjádřit v sedmi různých oblastech. Účast byla nižší než v předchozích letech.

„Přišlo přibližně třicet lidí a většinou šlo o seniory. Je vidět, že akce neměla takový úspěch jako dříve. Už jsme se shodli, že by bylo účelnější pořádat fórum jednou za dva roky,“ komentoval místostarosta Václav Klecanda.

Táborské priority

1. Multifunkční odpočinková zóna pro všechny věkové kategorie
2. Osvětlení veřejných sportovních ploch
3. Podpora spolkového života
4. Podpora mimoškolních aktivit
5. Podpora nadaných dětí
6. Problematika hnízdiště havranů na Pražském sídlišti
7. Prodloužení intervalu pro chodce na přechodech
8. Společenské akce pro seniory
9. Veřejná WC ve městě
10. Využití prostoru trafostanice v Dobrovského ulici
11. Udržet cenově dostupné nájemné
12. Zachovat městský bytový fond
13. Zvýšit počet sečí trávníků
14. Zlepšit stav chodníků v příměstských částech
15. Zapáchající kanalizace u domu č. p. 2354
16. Zřízení informačního systému o obsazenosti parkovišť na Starém městě

Hlavními tématy bylo bydlení, sport a kultura, volný čas, příměstské části a sídliště, život seniora v Táboře, doprava a parkování a vzdělávání a výchova. Na místě účastníci vybrali šestnáct priorit. O první desítce nyní rozhodne hlasování veřejnosti.

„Zájemci mohou hlasovat do 20. června na webu města. Hlas mohou dát dvěma prioritám, kterými by se mělo podle nich vedení radnice přednostně zabývat,“ doplnil mluvčí radnice Luboš Dvořák.

I přes nezvykle nízký počet účastníků a jejich vyšší věkový průměr vzešla z debaty řada zajímavých námětů. Obyvatelé Pražského sídliště považují kromě již tradiční likvidace havranů za důležitou lepší údržbu zeleně. Přesněji častější sekání trávníků. Na sídlišti Nad Lužnicí zase touží po rekonstrukci rybníka Komora a jeho okolí.

Řešilo se rovněž parkování a doprava. Chodci chtějí prodloužit intervaly semaforů na přechodech či zvýšit počet zastávek MHD. Podle řidičů by bylo zase vhodné vybudovat informační systém, který by hlásil obsazenost parkovacích míst ještě dřív, než na dané místo řidiči vjedou.

„V oblasti bydlení vnímají občané důležitost zachování městského bytového fondu a udržení cenově dostupných nájmů,“ informoval mluvčí. Sportovci by zas přivítali osvětlení hracích ploch ve večerních hodinách.

U vzdělávání a výchovy vidí nejen starší lidé priority v podpoře nadaných dětí a mimoškolních aktivit. „Velké množství hlasů získal návrh na pořádání akcí pro seniory na sídlišti Nad Lužnicí. Obyvatelé příměstských částí také chtějí řešit špatný stav chodníků,“ objasnil Klecanda.

U stolu seniorů dostalo podporu také rozšíření počtu veřejných toalet ve městě. Na sídlišti Nad Lužnicí například chybí úplně. Na zastávce MHD na třídě Kapitána Jaroše před nemocnicí jsou uzavřené.

To, že Fórum Zdravého města funguje, dokazují již hotové projekty, pro něž lidé již dříve v anketách hlasovali. Jedním z větších témat byla například výstavba sportovní haly Mír či domov pro seniory.

Obě budovy se podařilo městu dokončit. Otevřená je i první část singltrekové trati pro kola. Ve fázi projektování je například druhá ledová plocha u zimního stadionu, kterou řada místních také přivítá.