Festival Hrady CZ míří na Rožmberk, po šesti letech se vrací Kryštof

  12:42
Dávku punku dodá Visací zámek, energii do fanoušků nasype Kryštof, s No Name si zazpívají celé rodiny. Na jih Čech míří festival Hrady CZ. V pátek a sobotu obsadí louku v Rožmberku nad Vltavou. Kvůli kolonám se vyplatí na místo vyrazit s předstihem několika hodin. Pro nejmenší návštěvníky budou v areálu dětské koutky.

Skupina Kryštof vystoupí na festivalu v sobotu od 21 hodin. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Páteční program nabídne koncerty Anny K, Arakainu a Lucie Bílé či kapel Rybičky 48 a Trautenberk. V sobotu se mohou fanoušci letní hradní tour těšit na kapelu Kryštof, která se na Hrady CZ vrací po šesti letech.

„Těšte se na nové nebo předělané strahovské projekce přes celou scénu, vymazlenou světelnou show, naše už klasické efekty a také kolo, na kterém se projedu nad hlavami fanoušků,“ říká frontman kapely Kryštof Richard Krajčo.

Během soboty si návštěvníci užijí také vystoupení kapel Mirai, Jelen, Harlej, No Name, Marpo & Troublegang nebo Wohnout.

„Hrady CZ nejsou nastavené tak, že by sem jezdili fanoušci jen na jednu kapelu. Většinou si chtějí užít celý program. Když třeba letos na Kunětické hoře hráli už v sobotu v poledne slovenští No Name, panovala fantastická atmosféra a pod pódiem bylo pořádně zaplněno,“ popisuje Viktor Souček, který má na starost produkci festivalu.

Program Hrady CZ v Rožmberku nad Vltavou

Pátek
17.00 Michal Hrůza
18.00 Sto zvířat
19.00 Arakain a Lucie Bílá
20.00 Trautenberk
21.30 Anna K
23.30 Rybičky 48
Sobota
12.00 No Name
13.00 Mirai
14.00 Kamil Střihavka
15.00 Marpo a Troublegang
16.00 PSH
17.00 Wohnout
19.00 Dymytry
20.00 Visací zámek
21.00 Kryštof
22.15 Jelen
23.15 Harlej

Majitelé vstupenek mohou navíc v sobotu zdarma vyrazit na návštěvu hradu, který se tyčí nad řekou.

Festival na Rožmberku je populární i proto, že si hodně lidí zpestří den tím, že si vyrazí třeba zaplavat do Vltavy. Další si akci naplánují tak, že navíc vyrazí ještě na vodu a postupně sjedou řeku od Vyššího Brodu třeba do Zlaté Koruny.

Kdo jede autem, určitě by měl vyrazit s předstihem. V minulosti se tvořily velké kolony. Pak se podařilo otevřít více příjezdových cest a situace se zklidnila.

„I tak ale jezdíme v pátek docela brzy. Dáme si oběd, nakoupíme zásoby a pak pomalu jedeme, aby nás nic netlačilo. Jednou jsme jeli v sobotu až asi v 11 hodin a to bylo peklo a přišli jsme snad o tři kapely. To bylo myslím před pěti lety, od té doby jezdíme na celý víkend a včas,“ líčí jeden z návštěvníků Petr Mazač.

Jeho slova potvrzuje i Viktor Souček. „Nestačí přijet hodinku před začátkem oblíbené kapely nebo celého festivalu. Každý musí projet vstupem, zaparkovat, vybalit, pak se přesunout do stanového městečka. Tam najít místo, postavit stan a poté vyrazit ke vstupu. Už to samo o sobě nějaký čas zabere,“ upozorňuje Souček.

Zálohované kelímky na pivo

Parkoviště i stanové městečko jsou přímo u festivalového areálu a jednotlivé příjezdové trasy jsou značené. Lze dorazit od Vyššího Brodu i od Krumlova, ale také přes Malšín směrem od Frymburku. Mezi areálem a Rožmberkem bude jezdit kyvadlová doprava třeba pro ty, kteří jedou vlakem.

I mimo festival bude možné si ve stanovém městečku zakoupit občerstvení či hygienické potřeby. Základní vstupné na oba dva dny je nyní 990 korun. Jen na sobotu vyjde lístek na 600 korun.

Organizátoři nově v areálech zavádějí pasivní třídění odpadů a zálohované vratné kelímky na pivo. „Nezdá se to, ale během festivalu se každý týden vyprodukuje okolo sto čtyřiceti metrů krychlových odpadu, přičemž největší část tvoří právě kelímky na pivo,“ říká spoluorganizátor festivalu Michal Šesták.

Návštěvníci tak najdou v areálu zhruba dvacet míst s barevnými a textově označenými nádobami na tříděný odpad. Festival Hrady CZ myslí také na rodiny, připravené tak budou i dětské koutky a aktivity, aby si festivalovou atmosféru mohli užít i rodiče s dětmi. Podrobnosti jsou na webových stránkách www.ceskehrady.cz.

Autoři: ,