Zřítila se z padesáti metrů, vzpomínal souzený průvodce na smrt ženy v Alpách

  7:30,  aktualizováno  10:31
Okresní soud v Českých Budějovicích začal ráno projednávat případ úmrtí dvou žen, které zahynuly na ferratách v rakouských Alpách. Obžalovaní jsou dva průvodci, kteří podle kriminalistů tragédie zavinili svojí nedbalostí. Ani jeden z nich navíc neměl potřebné mezinárodní průvodcovské oprávnění.

Spojovacím článkem obou tragédií je pětatřicetiletý horský průvodce Dalibor Urban z Českých Budějovic. Spolu s ním je obžalovaný ještě jeho kamarád Jan Linhart z Českého Krumlova.

Podle vyšetřovatelů oba porušili řadu pravidel pro pohyb na horách, včetně chybějících profesních oprávnění. Důsledkem byla ztráta dvou lidských životů. Muži jsou nyní obžalovaní z usmrcení z nedbalosti. Urbanovi hrozí až šest let vězení, Linhartovi až tři roky.

Na rakouských ferratách zemřely Češky, policie viní průvodce a jeho kamaráda

Hlavním organizátorem byl podle kriminalistů Urban. Ten dnes u soudu přiznal vinu v prvním případu z ferraty Wildfrauensteig z července 2019. Zájezd tehdy připravil za úplatu pro dvě desítky zájemců. Podle obžaloby ale s klienty na ferratu nešel a poslal tam za sebe právě Linharta.

Podle spisu Urban už několik dní dopředu věděl, že se nebude moci výpravy účastnit kvůli nemoci. „Vzal nadlimitní počet klientů. Zásadně porušil profesní pravidla a doporučení asociace horských průvodců. Mělo tam být maximálně šest lidí. Měl živnostenské oprávnění, ale nemohl přenášet odpovědnost na jinou osobu,“ zaznělo mimo jiné v obžalobě.

Linhart, který tehdy jel místo Urbana, však neměl profesní kvalifikaci horského průvodce a pravděpodobně ani potřebné zkušenosti pro vedení takového počtu lidí v náročném horském terénu.

Podle obžaloby Linhart správně nevyhodnotil počasí a varování o možném výskytu bouřek, na což ho upozornili i klienti.

Pravděpodobně v důsledku těchto pochybení jedna členka skupiny, čtyřiadvacetiletá žena, při nebezpečném sestupu na mokrém povrchu uklouzla a po strmém pádu utrpěla smrtelná zranění.

Vyšetřovatelé pak zjistili, že pro vedení takového organizovaného zájezdu je však zapotřebí mít oprávnění mezinárodního horského průvodce, které ani jeden z obžalovaných neměl.

Po první tragédii Urban v podnikání pokračoval dál

Přesto Urban i po této tragédii ve svém podnikání pokračoval a dál nabízel zájezdy. A to i přesto, že mu asociace horských vůdců odebrala kvalifikaci průvodce.

V srpnu 2020 zorganizoval další výpravu. Tentokrát na jinou zajištěnou cestu Drachenwand. Zde svou nedbalostí podle obžaloby způsobil smrt další, tentokrát pětadvacetileté ženy.

Podle vyšetřovatelů vedl Urban skupinu zhruba patnácti lidí, včetně začátečníků, na náročnou ferratu. Na škále náročnosti od A do E, to je C. Na trasu vyrazila i pětadvacetiletá žena, pro kterou to byla podle výpovědí první ferrata. „Neměla řádnou výstroj. Obžalovaný tak nesplnil svou úlohu profesionálního průvodce, když ji z akce nevyloučil,“ uvedli policisté.

Žena na ferratě od samého začátku nedokázala postupovat bez pomoci ostatních z výpravy. Na vrcholu podle informací vyšetřovatelů vykazovala známky psychického i fyzického vyčerpání, na což průvodce nijak nereagoval.

Urban u soudu uvedl, že na této ženě tak značné vyčerpání nepozoroval. „Všechny to unavilo. Nahoře jsem ji ještě fotil, usmívala se a rozpřáhla ruce. Měli jsme pak asi půlhodinový odpočinek,“ sdělil obžalovaný.

Uklouzla a zřítila se, vzpomíná obžalovaný na smrt klientky

Urban u soudu detailně popisoval, co se ten den stalo. Mladá žena dokázala s jeho pomocí vystoupat na vrchol. „Cestou zpátky se šlo hlavně lesem a ona v jednom místě uklouzla a zřítila se, byl to pád asi z padesáti metrů,“ vzpomínal se slzami v očích. Pád přímo neviděl.

K ženě hned seběhl ze srázu a podle svých slov se jí snažil poskytnout první pomoc. Záchranáři pak podle něj dorazili asi za půl hodiny.

Během vyšetřování se ukázalo, že Urban v obou případech rakouským policejním orgánům vědomě zatajil, že je organizátorem těchto placených výprav. Tvrdil, že jde o „turistickou akci“.

U soudu prohlásil, že prodává byt, aby měl na vyrovnání s pozůstalými alespoň nějaké prostředky. Soud bude pokračovat pravděpodobně 1. prosince, a to například výslechy svědků.

Autor: