Na Havraní skále v Českém Krumlově vznikla ferrata, nabízí i lanový mostek

  11:54
Vedle Bechyně, Tábora a Hluboké nad Vltavou se Český Krumlov stává čtvrtým jihočeským městem, které se může pyšnit vlastní ferratou. První etapa na Havraní skále už je pro veřejnost otevřená. Finální podoby se má projekt dočkat v dubnu příštího roku.

Mezi prvními lezci, kteří si vyzkoušeli zhruba stometrovou ferratu na Havraní skále v Českém Krumlově okořeněnou o lanový můstek, byli místostarosta Martin Hák se svým synem a Hanou Benešovou. | foto: archiv Hany Benešové

Za nápadem vybudovat v Českém Krumlově ferratu, tedy zajištěnou cestu, na niž se lezci vydávají vybaveni speciálním úvazkem, stojí profesionální horská průvodkyně Hana Benešová. Za spolek Českokrumlovské ferraty, jehož je předsedkyní, se na webu Startovac.cz pokoušela vybrat potřebné peníze. Přestože tato kampaň nakonec nebyla úspěšná, společně s dalšími členy spolku se nenechali odradit.

„Od několika lidí, kteří nás podpořili na Startovači, jsme dostali drobnější finanční dary. Zbytek jsme platili víceméně z vlastních zdrojů,“ popisuje Hana Benešová.

Zhruba 450 tisíc korun zatím krumlovským nadšencům stačilo na to, aby mohli na Havraní skále otevřít první cestu. „Doufáme, že nám otevře dveře k dalším financím a přitáhne pozornost sponzorů,“ říká Benešová s tím, že mají pro takovou podobu spolupráce připravené zajímavé formy propagace.

Cenu celého projektu odhaduje na jeden a půl až dva miliony korun.
Největší položkou byly sanační práce, které zahrnovaly prořezání náletových dřevin a stromů a zpevnění povrchu. Dále bylo nutné zajistit bezpečnost pobytu na skále a na samotné trase ferraty. To jsou zároveň nutná opatření, jimiž je podmíněna dohoda mezi spolkem a městem o bezplatné výpůjčce skály na deset let.

Dohoda ovšem nebyla jedinou nutnou formalitou. Zahájení stavby cesty předcházelo také získání potřebných povolení od památkářů i odboru životního prostředí. Administrativní proces trval devět měsíců. Pak už spuštění prací na Havraní skále nic nebránilo.

Protože Hana Benešová zná ferraty ze své průvodcovské praxe hlavně z pohledu lezce, k jejímu samotnému vybudování oslovila technicky zdatnější specialisty z Pastýřské stěny v Děčíně. „Na začátku srpna se přijeli podívat a o měsíc později byla ferrata postavená,“ komentuje s obdivem jejich práci.

„Nástup na ferratu na Havraní skále je na pravém břehu Vltavy, naproti pivovaru. Po lehce náročnějším stoupání se přijde k lanovému mostku, který spojuje dva vrcholy skály. Ten je 27 metrů dlouhý. Pak už následuje závěrečná část. Celá trasa měří 110 metrů a návštěvníci by ji měli zvládnout zhruba za půl hodiny,“ popisuje Benešová průběh cesty. Její náročnost je označená jako středně obtížná.

S tím souvisí také bezpečnost návštěvníků. Ti si pokyny pročtou v provozním a návštěvním řádu umístěném na začátku trasy. Každý, kdo se chce na cestu vydat, je povinen se s ním seznámit. V případě potřeby bude možné obrátit se na provozovatele ferraty nebo na městské hasiče.

Potřebné vybavení se dá za 350 korun zapůjčit v nedalekém sportovním servisu Surf Sport, nebo přímo na chystaném webu www.ferratahavranka.cz. Za 1 500 korun včetně vybavení se dá objednat také výstup s instruktorem.

Novou sportovní aktivitu ve městě vítá rovněž místostarosta Martin Hák. „Ferrata skvěle doplňuje možnosti, jak v Krumlově prožít aktivní dovolenou,“ říká. Zároveň věří, že se „Havranka“ stane oblíbeným místem setkávání i pro sportovně založené obyvatele města.

Havraní skála se vypíná na pravém břehu Vltavy proti pivovaru.

Havraní skála se vypíná na pravém břehu Vltavy proti pivovaru.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz