Rodina z jihu Čech statek budovala od nuly, teď má nejlepší farmu roku

  16:02
Jsou čtvrtou generací rodu, který se stará o velkou usedlost v Křenovicích na Českobudějovicku a polnosti v okolí. Díky své píli dosáhli Jakub a Lenka Placandovi spolu s Jakubovým otcem Vladimírem velkého uznání. V soutěži Asociace soukromých zemědělců zvítězili v konkurenci téměř padesáti účastníků jako nejlepší farma roku 2019.

Díky své píli a zapálení dosáhli Jakub a Lenka Placandovi společně s Jakubovým otcem Vladimírem velkého uznání. V soutěži Asociace soukromých zemědělců zvítězili v konkurenci téměř padesáti účastníků jako nejlepší farma roku 2019. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Trojice zemědělců provozuje rodinnou farmu, kterou začal před třiceti roky budovat právě Vladimír Placanda. „Museli jsme nejprve opravit stodolu, vybudovat jímky a bylo třeba strhnout kus prasečáku a některé staré kamenné budovy. Brali jsme si na to velký úvěr a ze začátku jsme vše prakticky jenom přestavovali,“ říká hlava rodiny s tím, že podstatnou část areálu získali v restituci.

Původní statek jim totiž v padesátých letech při kolektivizaci komunisté zabavili. Právě osobní vztah a naprostý přehled o fungování statku byl podle celé rodiny hlavní důvod, proč v soutěži uspěli. 

Fotogalerie

„Hodnoticí komise se zajímala o všechny oblasti našeho hospodaření. Jsem přesvědčený, že zapojení celé rodiny včetně našich dvou synů komisařům v rozhodování pomohlo, protože to bylo pro ně jedno z hlavních kritérií,“ vysvětluje hospodář Jakub Placanda. 

Základem živočišné produkce je více než třicetihlavé stádo skotu, které si rodina koupila v roce 2003. „Tehdy jsme měli deset jalovic, z nichž si stádo šlechtíme. Navíc jsme zavedli prodej masa přímo ze dvora, týká se to jalovic a býků, kteří nejsou určení pro další chov. Tam máme uzavřený obrat, takže si nemusíme pořizovat zvířata zvenku,“ popisuje Lenka Placandová, pro niž je péče o skot hlavní pracovní náplní a zároveň koníčkem.

Maso z poražených kusů směřuje zpravidla do kuchyní běžných domácností. „Máme stálou klientelu malých odběratelů. Dokonce si k nám jezdí jedna paní z Plzně a podle pořadníku máme maso vyprodané až do půlky letošního roku,“ líčí Jakub Placanda s tím, že kromě 75 kusů skotu chovají také prasata, králíky a pár ovcí. 

Pomáhají také Arpidě

„Odebírá od nás také škola v nedalekém Dubném, pro kterou jsme schopni pokrýt dvoje obědy měsíčně,“ dodává jeho manželka.

Farma zásobuje i centrum pro rehabilitaci lidí se zdravotním postižením Arpida v krajském městě, kterou také finančně podporuje. „Kromě toho děti odtud pravidelně zveme k nám. Stačí jim k radosti skutečně málo a je vidět, že se jim tu moc líbí,“ vysvětluje Jakub Placanda.

Neméně důležitou část hospodářství má rodina rozesetou i po okolních obcích v podobě polností. K farmě patří přes 200 hektarů, které mají Placandovi rozdělené na 21 políček a pastvin v okolí Křenovic, Dubného a nedalekých Jaronic. 

„V porovnání se zvířaty to máme tak půl na půl. Díky polím a loukám se tak stáváme téměř soběstační, protože máme dostatek pícnin,“ poukazuje na výhodu provázanosti živočišné a rostlinné výroby Jakub Placanda.

Rodina chce své působení dále rozšiřovat a směřovat i k energetické nezávislosti. „Uvažujeme o solárních panelech. Máme tu spoustu střech, takže bychom pro ně místo určitě našli,“ naznačují další plány.

A podotýkají, že si musejí najímat stroje a lidi pouze na zlomek činností, jinak ve třech za pomoci Jakubovy matky a synů zvládají veškeré práce na farmě.

Důkazem, že se farmě daří, jsou i nové stroje, které mají zaparkované ve dvoře. „Po úspěchu v soutěži si musíme vysoký standard udržet, nechceme nikoho zklamat. To ale nebude problém, protože takové věci nás opravdu hodně motivují,“ vysvětluje s úsměvem Vladimír Placanda.