Zahrádkář chtěl zničit krtka silnou petardou, výbuch muži zlámal obě nohy

  16:10
Vážná poranění obou nohou si přivodil 45letý muž z Českobudějovicka, který se snažil na zahradě zlikvidovat krtka. Použil k tomu totiž velmi silnou pyrotechniku.

ilustrační snímek | foto: shutterstock

Co se na místě exploze stalo, zjišťovali policisté postupně. „Krátce po obědě jsme dostali informaci od záchranné služby o muži, který si při odpalování ohňostroje zlomil nohy,“ uvedl mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner. 

Policisté tedy vyrazili na místo a nejprve začali zjišťovat, jestli se v okolí nacházejí zbytky pyrotechniky, které by ještě mohly vybuchnout.

„Místo nich ale k jejich překvapení našli jen metrovou díru jako po likvidaci munice či po výbuchu miny. Našli také krvavé stopy, pravděpodobně po zraněném muži, který v chalupě u zahrady hledal pomoc,“ popisuje zásah Matzner.

Zraněný muž byl v té době už dávno pryč, sousedé ale policistům řekli, že slyšeli ránu a všimli si bílého kouře. Přivolaný pyrotechnik pak při prohledávání zahrady našel dvacet metrů od kráteru kusy betonové dlaždice.

„Policisté nakonec zjistili, že muž pravděpodobně pomocí nelegálně zakoupené pyrotechniky typu Dum Bum kategorie F4, určené pouze profesionálním odpalovačům ohňostrojů, hubil krtka. Petardu vložil do krtinců, ‚zajistil‘ betonovou dlaždicí a na té stál,“ přiblížil Matzner s tím, že doporučená vzdálenost při profesionálním odpalu tohoto typu pyrotechniky je přitom minimálně 25 metrů.

Muž při výbuchu utrpěl zlomeninu obou nohou a byl přepraven ve vážném stavu do nemocnice.

„Nadále je v péči lékařů a snad vše dobře dopadne. Blíží se silvestrovské oslavy, buďme rozumní, zábavní pyrotechniku nakupujme jen v kamenných prodejnách, důsledně dodržujme pokyny k manipulaci,“ vyzval Matzner.

Autor: