Budějovice chtějí být evropské město kultury, porazit musejí třeba Brno

  9:02
Vedení Českých Budějovic udělalo další krok ke kandidatuře o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Radní zadali zakázku za dva miliony korun spolku, který povede přípravy. České Budějovice budou soutěžit například s Brnem.

Město lidem, lidé městu je oblíbená akce na konci letních prázdnin. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Spolek bude mít zjednodušeně řečeno kandidaturu na starosti. Připraví veškeré potřebné materiály, protože je to náročný proces nejen administrativně. Za úkol mají i vytvořit celkovou strategii,“ shrnuje náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

Zakázku dostal spolek Budějovice 2028. „Město původně zahájilo jednání s Ondřejem Kašpárkem, který z Budějovic pochází a v minulosti se podílel na úspěšné kandidatuře Plzně. Oslovil nás ke spolupráci. Všichni jsme budějovičtí patrioti a zároveň jsme měli příležitost čerpat zkušenosti i jinde,“ líčí za spolek Lucie Bílková, která se podílela mimo jiné na Budějovickém Majálesu či festivalu Díky, že můžem.

Spolek věří, že České Budějovice mají potenciál růst, ať už jde o kulturu či turismus, a kandidatuře proto věří. Teď jeho členové mimo jiné analyzují strategické dokumenty a pokračují v přípravách ve spolupráci s městem.

„Z mého pohledu je ale nejdůležitější navázat spolupráci s místními kulturními hráči a dalšími subjekty, které ve městě působí. Zapojíme do příprav nejen odborníky, ale celé město – protože jeho obyvatelé jsou nakonec ti nejpovolanější,“ věří Lucie Bílková.

České Budějovice budou o titul soupeřit s tuzemskými konkurenty. Záměr podat přihlášku už ohlásilo Brno, Liberec, Chomutov nebo Broumov.

Lidé se mohou už teď podívat na web budejovice2028.cz, kde jsou základní informace. Na stránkách je také možné se k akci vyjádřit nebo přihlásit v případě zájmu o spolupráci.

Autor: