Na minulé desce zpívali o hrdinech, teď skladby ovlivnil život s dětmi

  15:04
Čtyřleté čekání na novou desku ukončila jihočeská folková kapela Epydemye vystoupením v Telči. Na křtu čtvrtého alba s názvem Milé děti ale do poslední chvíle chyběla cédéčka. „Na místo nám je dovezl z pražského vydavatelství jeden manželský pár, který odpověděl na naši facebookovou prosbu,“ říká kontrabasistka a zpěvačka Lucie Vlasáková.

Po úspěchu předchozího koncepčního alba Kotlina, které dokonce v roce 2016 získalo žánrovou Cenu Anděl, bylo pro členy kapely otázkou, jak přistoupit k nové tvorbě. Od příběhů československých hrdinů minulého století se nyní přenesli ke všedním starostem a příběhům rodičovského života.

„Tematicky ho dost ovlivnily naše životní zkušenosti. Máme s Luckou dvě malé děti a snažili jsme se promítnout náš současný život do nových písniček. A na něm se právě naše děti z velké části podílejí,“ vysvětluje 38letý kytarista a zpěvák skupiny Mirek Vlasák.

Do studia si i tentokrát stejně jako v případě Kotliny přizvali bubeníka Davida Landštofa. Nově se v sestavě objevil kytarista Josef Štěpánek a baskytarista Jan Cidlinský. Kapela navíc stihla v Týně nad Vltavou natočit videoklip k titulní písni Milé děti.

„Spolupracovali jsme na něm s mladým scenáristou a režisérem Davidem Soldátem. Dlouhé roky jsme ale náš youtubový účet zanedbávali, takže v blízké době s Davidem určitě natočíme další klipy,“ prozrazuje Vlasáková s tím, že vzniku nových písní společně nechávali volný průběh.

„Měli jsme už před dvěma roky pocit, že bychom měli přijít s něčím novým, ale teď vidím, že delší pauza mezi deskami nové nahrávce jen prospěla,“ dodává její manžel.

I přes to, že všichni členové mají vedle působení v Epydemyi civilní zaměstnání nebo jsou na rodičovské dovolené, stíhají vedle zkoušení a psaní písní objíždět desítky vystoupení ročně.

„Ale je fakt, že těch padesát koncertů, co za ten rok stihneme, je neskutečný zápřah. Naštěstí nás fanoušci na koncertech dobíjejí energií. Kolikrát zahlédnu v publiku i dojaté plačící chlapy,“ chválí si publikum Vlasáková.

Oba manželé se shodují, že příznivci kapely jsou největším motorem, který Epydemyi žene stále vpřed.

„Folkové písničky jsou oholené až na dřeň. Je to výpověď, která má přinášet emoce, ale zároveň má podle mě být hudebně zajímavá. S velkou částí našich posluchačů se navíc osobně známe, díky čemuž máme s publikem pevnější a trvalejší vztah, takže nám leccos odpustí,“ naráží Vlasák na období, kdy kapela inklinovala k rockovějšímu pojetí muziky.

V Týně nad Vltavou vystoupí 29. listopadu

Ani tentokrát se však trojice muzikantů nebránila novému pojetí folku. Díky Štěpánkově kytaře a Landštofovým bicím se Epydemye posouvá k dynamičtější hudbě, kterou podtrhuje Cidlinského baskytara.

„Právě teď přichází období, kdy začínáme fungovat jako plná kapela a přemýšlíme nad novými výzvami, které nás s tímto formátem čekají. Týká se to jak přístupu k tvorbě, tak i techniky, kterou nově používáme. Člověk se v kapele učí prakticky neustále,“ podotýká Vlasák.

S rozšířenou sestavou se Epydemye ještě tento rok objeví i na jihu Čech, 29. listopadu odehrají v Týně nad Vltavou jeden ze tří podzimních koncertů k novému albu.

„Kromě toho představíme Milé děti ještě v Praze a v Brně, další koncerty s našimi hosty budeme mít pak až na jaře. V Týně ale budeme mít po koncertě menší after party na naší základně ve Špejchar klubu, kde si s fanoušky připijeme na nové album,“ těší se Vlasáková na domácí vystoupení.