Rozpočty jihočeských okresních měst na rok 2023 ovlivní drahé energie

  8:48
Jihočeská města už zpravidla vědí, s jakými částkami budou hospodařit v příštím roce. Úspory plánují všude, ale své hlavní investice kvůli rostoucím cenám elektřiny a plynu nechtějí rušit.

Přestože budou v Písku rozpočet na rok 2023 schvalovat až začátkem prosince, už nyní má vedení města představu o tom, jak bude vypadat. Velkým zásahem rozhodně budou rostoucí ceny energií.

„Výdaje za energie nám na příští rok vzrostou o 50 milionů korun,“ potvrdil písecký místostarosta Josef Soumar (Piráti). Podobně mluvili i představitelé dalších jihočeských okresních měst.

V Písku ale řeší ještě jeden problém – zablokované peníze, které mělo město uložené u Sberbank CZ, jež má vazby na Rusko a na jaře letošního roku zkrachovala. O peníze sice nepřijde, ale bude si na ně muset počkat. Proto ani s těmito 51 miliony nemohou radní pro příští rok počítat.

„Vidíme to ale optimisticky, o peníze máme zažádáno a jednání stále pokračuje. Pokud půjde vše podle plánu, počítáme s tím, že peníze na městský účet dorazí do konce roku 2023,“ upřesnil Soumar.

I když bude muset radnice šetřit, najde podle místostarosty peníze na několik velkých investic. V plánu je například rekonstrukce budovy, kde sídlila knihovna, do níž by se měla přestěhovat městská policie. Na tu je pro příští rok z rozpočtu vyčleněno 40 milionů. Počítá se také s dostavbou domova pro seniory v Sovově ulici za 100 milionů.

Nárůst energií ovlivnil i sestavování rozpočtu ve Strakonicích. „Hlavní je pro nás zabezpečit chod provozů. Až ze zbylých peněz můžeme plánovat ostatní projekty. Výdaje se nám zvýšily, ale není to tak, že bychom kvůli tomu zrušili všechny plány. Zatím jsme neuvažovali ani o úvěru. Po předchozím vedení města jsme už tak zdědili vysoké dluhy,“ dodal strakonický místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost). Současné vedení bude příští rok hospodařit s rozpočtem okolo 600 milionů korun.

V Krumlově půjčku neplánují

Rozpočet Českého Krumlova pro příští rok bude 450 milionů. „Jednotlivé odbory už odevzdaly své představy. Dostali jsme se 90 milionů přes příjmy a nyní budeme škrtat. Prioritní projekty budou ty, které přinesou úsporu nebo přínos Krumlovu do dalších let,“ naznačil starosta města Alexandr Nogrády (ANO). Uskutečnění investičních projektů zhodnotí také podle toho, v jaké fázi se nacházejí.

Cestou půjčky ale jít nechtějí už z toho důvodu, že si v minulosti město bralo úvěr na koupi čistírny odpadních vod. „Další zadlužení nechceme dopustit,“ ujistil starosta.

Ani prachatické vedení neuvažuje o úvěru. I tam mají stále finanční rezervy. „Důležité bude dofinancování letního kina, vodojemu a Štěpánčina parku. To jsou projekty které přebíráme po bývalém vedení. Mezi naše priority bude patřit příprava projektu a doufám, že i zahájení rekonstrukce chaty na Libíně,“ vypočítal starosta města Jan Bauer (ODS).

Doplnil, že nové vedení radnice chce připravit projekty pro stavební pozemky. A bude se zamýšlet i nad vznikem nových parkovacích míst.

V Českých Budějovicích budou příští rok hospodařit s částkou 800 milionů korun, ale zároveň už nyní jednají o úvěru. „To ale budou záložní peníze, které čerpat vůbec nemusíme. V případě, že se nám podaří záměry dotáhnout k provedení, až pak bychom je využili,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Maroš (ODS).

I po zastropování se městu výdaje za energie zvedly o polovinu. O novinky ale lidé nepřijdou. „Jako nová koalice chceme hlavně investovat do věcí, co budou vidět. Máme v plánu pokračovat v přípravě rekonstrukce KD Slavie, chceme se zaměřit na volný čas na březích Vltavy i stavbu dvou tělocvičen,“ slíbil Maroš.

Oprava lávky u Jordánu

Investicemi se aktivně zabývají i v Táboře. „Finanční kondice města je dobrá. Úvěrové zatížení je malé a do budoucna představuje rezervu pro velké rozvojové investice,“ doložila vedoucí odboru financí města Dana Daňková.

Návrh příjmů překračuje jednu miliardu korun. I tak bude rozpočet mírně schodkový. Kapitálové výdaje pak vychází na 197,5 milionu korun.

Mezi největší navržené investice bude patřit oprava lávky u nádrže Jordán za 80 milionů. Dalších 21 milionů si vyžádá třetí etapa regenerace sídliště Nad Lužnicí.

„Počítáme také s vybudováním výtahu v budově matriky za sedm milionů či rekonstrukcí bytových jader v bytových domech za šest milionů korun,“ doplnil mluvčí města Luboš Dvořák. Na řadu přijdou i projekty z participativního rozpočtu za 3,5 milionu.

Finančně dobře je na tom rovněž Jindřichův Hradec. Největší investicí bude plánovaná modernizace čističky odpadních vod, která vyjde na více než 300 milionů korun.