Drogového bosse řeší soud už potřetí. Policie mě podvedla, tvrdí obžalovaný

  16:06
Boss nebo Satan. Tak policisté přezdívali známého šéfa drogového gangu z Prachaticka. V úterý s ním před českobudějovickým krajským soudem začal další obnovený proces, v pořadí už třetí.

Policisté u členů organizované skupiny našli drogy, peníze, luxusní vozy i zbraně. (21. ledna 2021) | foto: Policie ČR

Čtyřicetiletý Rudolf Chalaš z Vimperka na Prachaticku už si v posledních dvou letech sice vyslechl dva odsuzující rozsudky za organizovaný prodej a výrobu drog, vždy se však odvolal k Vrchnímu soudu v Praze. Budějovický soud první instance se tak zabývá kauzou už potřetí.

Obžalovaný usedl před senát vedený Soňou Fišerovou Biskupovou sám. Jeho údajní společníci si už odpykávají tresty v celách. Přestože Satan strávil po svém zadržení v lednu 2021 určitý čas ve vazbě, je od letošního května na svobodě.

Obžalovaný je menší muž sportovní postavy. Se zjevnou nervozitou si každou chvilku kontroloval košili v podpaždí a občas sledoval mobil. Dohodu o vině a trestu odmítl, protože s obžalobou od počátku nesouhlasí. Podle něj se zabýval pouze legálním podnikáním a drogy měl jen pro vlastní potřebu.

„Hodně jsem se věnoval kauze ve vazbě a zjistil jsem, že mě policie podvedla, aby mě udělala,“ vysvětloval obžalovaný, proč při soudním řízení případ písemně konzultoval s rovněž souzeným společníkem.

Za svoje nezákonné aktivity už nepravomocně dostal od krajského soudu devět a naposledy osm let vězení plus peněžitý trest 1,3 miliony korun a propadnutí zabaveného majetku. Nyní se bývalý majitel nočního klubu, autoservisu a půjčovny aut zabývá, jak sám popsal, údržbou rodinného domu a jeho okolí.

Drogy vozili po kraji i za hranice

Soud bude pokračovat několik příštích dnů. Podle stanoviska vrchního soudu, který poslední trest zrušil, se mají jihočeští soudci zabývat mimo jiné výpověďmi více než desítky svědků a nahrávkami policejních odposlechů. Právě se svědky mají soudci problém.

Jedna svědkyně je dlouhodobě mimo republiku a pokusy o její vydání už rok a půl selhávají. Tři další svědci, z nichž dva jsou ve výkonu trestu, vypovídat hned první den odmítli. „Mohlo by se stát, že by se pak přišlo na další trestní věci,“ uvedl zákonné odmítnutí výpovědi svědek, kterého přivedla z cely eskorta.

Samotný obžalovaný vůbec nepřipomíná bosse se zápasnickou minulostí. Jeho a podezřelé komplice zadržela zásahová jednotka 13. ledna 2021 po roce a půl sledování detektivy celní správy a policie. Podle kriminalistů byl hlavním organizátorem nelegálního podnikání s drogami na Vimpersku.

Pervitinem, marihuanou, extází a anaboliky zásobovali celý Jihočeský kraj a hlavně příhraničí s Bavorskem a Horním Rakouskem. Podezřelí jsou i z vývozu drog do sousedních států. Za poslední rok měli vyrobit a prodat nejméně kilogram a půl pervitinu.

Skupina podnikala i v prostituci. Samotný Satan vlastnil noční klub v Horní Vltavici, kde mu pomáhala s provozem a distribucí drog mezi pracovnice klubu jeho přítelkyně. Další jeho známá se podle obžaloby specializovala na hledání drogové cesty do Ruska.

Při razii s krycím názvem Čakan policisté našli a zabavili luxusní auta, zbraně a 2,5 milionu korun na účtech a v hotovosti. Na akci se podílelo téměř 150 celníků a policistů. Celkem zadrželi čtyři lidi, tři z nich obvinili.

„Kriminalisté odvezli i rozebrané vybavení pro dvě pěstírny, přenosnou varnu metamfetaminu a rušičku mobilních telefonů,“ řekl policejní mluvčí Jiří Matzner. Obžalovanému hrozí osm až 12 let vězení.

Celníci a policisté zlikvidovali organizovanou skupinu z Vimperska (21. ledna 2021):

21. ledna 2021