Za pět let 140 nehod. Nebezpečné stoupání na Libínské Sedlo dostane pruh navíc

  18:06
Kdo zná úsek silnice vedoucí z Prachatic na Libínské Sedlo, ten ví, jak zdlouhavé je tam čtyřkilometrové stoupání. Řidiči, kteří tam navíc narazí i na kamion, ho jen těžko předjedou. V úterý na silnici ale začaly práce, díky kterým vznikne za takzvanou Americkou zatáčkou nový stoupací pruh v délce 930 metrů.

Nový stoupací pruh bude měřit 930 metrů. | foto: Jihočeský kraj

V délce téměř jednoho kilometru bude po skončení prací možné předjet nákladní automobily, které tam často velkou zatáčkou v kopci a za ní jedou prakticky krokem. Hotovo by mělo být v září.

V letech 2017 až 2021 se v místě známém jako Fefry stalo 141 dopravních nehod, z nichž dvě měly tragické následky. Předpokládané náklady na stavbu jsou 66,7 milionu korun včetně DPH. Investorem je Jihočeský kraj, kterému s financováním pomůže dotace z IROPu.

Projekt: Silnice II/141, stoupací pruhy Libínské Sedlo, úsek 2
Investor: Jihočeský kraj, IROP
Předpokládaná cena: cca 66,7 mil. Kč s DPH
Předpokládaný termín dokončení: září 2024
Zhotovitel: Strabag Silnice
Projektant: Akiprojekt

Jihočeský kraj chce vyhovět i požadavku města Prachatice. Součástí stavby je proto odstranění problematického napojení sjezdu z lesní cesty tak, aby těžká technika mohla na silnici bezpečně vjet.

V době prací musí řidiči počítat většinou s částečnou uzavírkou. Dopravu budou kyvadlově řídit semafory. Úplná uzavírka je naplánovaná na samém konci výstavby, kdy bude nutné dokončit pokládku asfaltu.

„Tento úsek je dlouhodobě kritizovaný, za prvé z důvodu dopravní bezpečnosti a za druhé kvůli průchodnosti. Ve směru na Volary je následně přechod Strážný, což je jediný hraniční přechod Jihočeského kraje s Německem. My jsme proto dlouhodobě volali po tom, aby se tady nějaký předjížděcí nebo stoupací pruh vytvořil,“ vysvětlil starosta Prachatic Jan Bauer.

„Je to jeden z velmi potřebných projektů, o kterém se tu povídá už více jak deset let. Lidem opravdu pomůže,“ navázal hejtman Kuba.

Autor: