Řidiče na jihu zpomalují omezení u Velešína, Budějovic i na Šumavě

  14:28
Na cestě k hranicím, na Šumavě, ale také v Českých Budějovicích musejí řidiči počítat s řadou dopravních omezení. Hodně jich přibylo se začátkem hlavní stavební sezony.

U Velešína se opravuje hlavní tah z Budějovic k hranicím s Rakouskem. | foto: ŘSD JČ

Od úterý se například naplno pracuje kolem Velešína na hlavním tahu z Budějovic k hranicím s Rakouskem. 

Opravují tam silnici a také křižovatku v úseku od odbočky v Holkově až po čerpací stanici směrem na Dolní Dvořiště. Celková délka je 3,1 kilometru.

Křižovatka na severu města pak bude úplně nová a nahradí stávající, která už nevyhovuje dnešním požadavkům. Chybí například pruhy pro levé odbočení ve směru Budějovice–Velešín, což se změní.

Součástí akce je také několik omezení. To hlavní platí prozatím jen pro kamiony, které musí po objízdné trase přes Českých Krumlov, a to po celou dobu prací.

Osobní auta nyní projedou po polovině vozovky. Od 19. dubna do 18. května však bude komunikace úplně zavřená a vozidla pojedou přes Velešín.

Opravu vozovky a další práce platí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a za 27,7 milionu korun bez daně ji má na starost firma Eurovia CS. Ta má mít hotovo v polovině června.

Na úpravě křižovatky se společně podílí ŘSD, město Velešín a Jihočeský kraj a provádí ji firma Metrostav Infrastructure za 22,2 milionu bez daně. Tam budou práce pokračovat až do konce léta.

A ŘSD rovněž v úterý zahájilo opravu silnice první třídy na Šumavě, přesně mezi Volary na Prachaticku a jejich místní částí Chlum.

Na zhruba dvou kilometrech nechá vyměnit asfalt a rozšíří vozovku na 6,5 metru. Na silnici už jsou hodně vyjeté koleje a nezpevněné krajnice. Také v tomto případě mají řidiči nákladních vozů smůlu a musí po vyznačených objížďkách, osobní auta projedou kyvadlově. 

Opravu provádí firma Strabag za 15,3 milionu korun bez DPH. Úpravy mají být dokončené za dva měsíce.

Omezení u dálnice a zavřený Modrý most

A hned několik uzavírek a omezení čeká na motoristy v Budějovicích a blízkém okolí. Až do konce srpna tak budou postupně zavřené komunikace od Vidova k ulicím K Tůním, Pod Drahou a K Jezu. 

To vše v souvislosti se stavbou dálnice D3 a novým železničním mostem. V místě je provizorní cesta podél kolejí. Kvůli dálnici jsou neprůjezdné i další silnice v Budějovicích, třeba na Pohůrce a z Mladého do Srubce.

A dopravu v krajském městě nepříjemně poznamená i zavření Modrého mostu u Polikliniky Jih. Ten bude neprůjezdný od 12. dubna. 

„Důvodem je oprava vozovky včetně izolace a další práce,“ uvedl náměstek primátora Ivo Moravec. Vše bude stát 2,8 milionu korun a hotovo má být do měsíce.

Autor: