Dívku vinící seniora ze znásilnění na statku mohl odrovnat fenibut

  14:40
Údajným znásilněním dvanáctileté školačky omámené fenibutem se zabývá od února českobudějovický krajský soud. Obžalovaný je farmář z malé jihočeské obce, který podle státní zástupkyně Dagmar Šimákové využil loni 4. června dívčinu bezbrannost.

Seniora soudí u Krajského soudu v Českých Budějovicích. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Z vyšetřování vyplývá, že senior měl navíc za dohledu dalších dvou teenagerů provádět praktiky srovnatelné se souloží. Dvaasedmdesátiletému muži hrozí pět až 12 let vězení.

Dnes u soudu hodnotili událost znalci. Specialista z oboru chemie a biologie Josef Gottwald uvedl, že dívka měla ještě po dvaceti hodinách v moči kromě THC také fenibut. Tento podpůrný prostředek, který se užívá na utlumení stresů a depresí, je dostupný v e-shopech a dováží se ve formě bílého prášku hlavně ze zemí bývalého Sovětského svazu. U nás není zakázaný ani dostatečně prozkoumaný. Jeho vliv na dívčin kolaps nakonec znalec nevyloučil.

Podle psychologa Václava Šnorka je obžalovaný na svůj věk v dobré mentální kondici a nadprůměrně inteligentní. Jeho osobnost však není standardní, jedná podle sobeckých potřeb. V minulosti se už několikrát dopustil mravnostních deliktů, podle předchozích posudků však netrpí pedofilií.

„Není konfliktní, ale při konzumaci alkoholu se může hůře kontrolovat,“ usuzuje Šnorek, podle něhož mohla jeho chování nabudit také určitá vstřícnost poškozené dívky.

Seniora soudí za znásilnění zdrogované školačky. Je to msta, tvrdí muž

Loňský incident v jihočeské obci při tom přešel do stádia kontroverzních informací na sociálních sítích, po nichž se místní obyvatelé rozdělili. Dívka s matkou se musely odstěhovat. Někteří lidé ji odsuzují za vyzývavé chování, další řeší párty na statku obžalovaného, kde se pil alkohol a fetovalo.

Obžalovaný, který je od loňského léta ve vazbě, vinu popírá a obviňuje místní mládež, že na něj vše hodila, protože se snažil jejich zábavu korigovat. „Bylo to na mě šikovně hozeno, aby se mě zbavili. Byly tam samé drogy, alkohol a fet. Je to msta, že jsem je chtěl omezovat,“ pronesl při prvním líčení hubený muž, kterého přivedla z vazby eskorta.

Jeho verzi podpořil obhájce Martin Kukrál. Podle něj všechno stojí na svědectví údajně poškozené dívky, která je nevěrohodná. Kvůli chování a drogám už strávila měsíce v různých výchovných ústavech.

Podle psychologa je obžalovaný spíše klidné povahy s empatiemi ke zvířatům, jež chová na statku. Při svém zadržení měl největší starost o to, kdo nakrmí dobytek.

Statek jako doupě fetujících teenagerů se přitom objevil v plné nahotě až po zatčení farmáře. Jak uvedla matka údajně znásilněné dívky, měla její dcera dlouhodobé problémy s chováním a na statek chodila s kamarády o víkendech grilovat a poslouchat hudbu. Často až do rána. Přes zmocněnce teď požaduje na obžalovaném odškodnění dcery za psychickou újmu 100 tisíc korun.

Soud už vyslechl desítku svědků. Některé i kvůli nízkému věku formou videokonference. Stejným způsobem svědčila před policisty také dívka. Přiznala, že fenibutu ve formě prášku užila za večer sedm odměrek a do toho navíc kouřila marihuanu.

Hlavní líčení předseda senátu Jaromír Hájek kvůli nepřítomnosti předvolané soudní znalkyně odročil.