iDNES.cz

Vražda v tajemném lese Bor. Pavel Kohout vydal detektivku z Budějovic

  9:28
Les Bor nebo také Branišovský les znají budějovičtí obyvatelé jako místo pověstí a strašidelných historek. Od dětství se legendy líbily i Pavlu Kohoutovi. Rozhodl se, že do lesa vloží děj své první tištěné knihy, která vyšla v lednu.

Pavel Kohout vydal v lednu svou první tištěnou knihu. V detektivce se vražda odehraje v lese Bor na okraji Budějovic, který obklopují strašidelné pověsti. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Novou detektivku pojmenoval Pavel Kohout jednoduše – Les Bor. V lednu ji v pevné vazbě vydalo nakladatelství Moba.

Osmatřicetiletý Kohout má za sebou jen menší projekty. Jelikož se zabývá online vydavatelstvím, v elektronické podobě publikoval svoje staré humorné povídky ze školních let nebo knížečku o fotografování. Detektivní příběh je první, který šel do tisku.

„Když jsem začal uvažovat, že napíšu něco většího, hned mě napadlo, že bych děj umístil do tohoto lesa. V Budějovicích žiji celý život, odmala jsem bydlel v blízkosti Boru a zajímal se o něj. Proto jsem se tak rozhodl,“ vysvětluje autor. 

Zaujaly ho legendy a pověsti o přízracích, stromě oběšenců či havárii UFO. „Sledoval jsem i různá videa odtud, která jdou po stopách paranormálních jevů,“ říká.

Traduje se, že Branišovský les zažil tragické události. Další z nich se stane v Kohoutově knize. Skupina studentů se tam vydá hledat „kešky“. Mezi stromy však naleznou zavražděného muže.

Případu se ujme zkušený kriminalista Karel Koutný s kolegou Janem Sojkou, který se zrovna vrací z Prahy do rodných Budějovic. Sojky se vražda týká osobně, ze střední školy znal oběť i vdovu.

Přestože les hraje v příběhu zásadní roli, čtenáře kniha zavede i na hlavní budějovické náměstí, do nemocnice nebo na sídliště vedle Boru. Spisovatel sám na Máji v současnosti bydlí s rodinou.

„Chodím Borem na procházky, a když se chci projet na kole, taky tudy většinou projedu. Nic strašidelného se mi tam ale nikdy nepřihodilo,“ pousměje se. Pověsti z lesa v knize navozují atmosféru, jinak nejde o žádný duchařský příběh, ale o klasickou detektivku.

Podle Kohouta je téma Branišovského lesa stále aktuální a mezi lidmi přežívá. Než začal psát, dělal si rešerši a získané informace o lese pak sdílel na webu lesbor.cz, který založil.

Už chystá další detektivku

K napsání své první knihy se autor dlouho odhodlával. S tvorbou začal na jaře 2018. Poté ke konci roku odevzdal rukopis do soutěže nakladatelství Moba, které hledalo nové autory detektivek.

Vysloužil si třetí místo. Nakladatelství s Kohoutem uzavřelo smlouvu a publikaci vydalo v sérii Původní česká detektivka.

„Zatím mám na Les Bor vesměs kladné ohlasy. Někomu to prý připomíná severskou detektivku,“ říká autor. Právě knihy od severských autorů rád čte. 

Nyní Pavel Kohout chystá další detektivní příběh. Na ten současný navazovat nebude, ovšem také jeho děj se odehraje v jižních Čechách. „Už mám uzavřenou smlouvu, do konce června mám dodat první verzi. Nejspíše se knihu podaří vydat ještě do konce roku,“ vyhlíží.

Kapitoly píše po večerech, po práci. Sám právě mění obor. „Patnáct let jsem pracoval v projekční kanceláři. Nyní přecházím do online světa, ve volném čase se věnuji elektronickému nakladatelství,“ vypráví.

Ve svém novém díle se prý trochu inspiroval právě projekčním prostředím. „A objevuje se tam postava koronerky, která je inspirovaná mou známou. Ta je skutečně koronerkou a psychiatričkou,“ uzavírá Pavel Kohout, který se dříve věnoval i fotografování. Jeho snímek se dostal na obálku knihy.

Autor:
zpět na článek