Ještě barevnější vesmír. Návštěvníci hvězdárny uvidí erupce i skvrny na Slunci

  17:22
Hvězdárna a planetárium České Budějovice pořídila do své výbavy speciální filtr, který umožňuje úplně nové pozorování naší nejbližší hvězdy. Minulý týden ho slavnostně představila na terase budovy v parku Háječek a brzy ho začnou používat i samotní návštěvníci.

V budějovické hvězdárně a planetáriu mají nový dalekohled. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Když se podíváte do dalekohledu, možná nejdříve uvidíte jen červenou skvrnu. Pak zaostříte a vyjeví se vám Slunce a na něm jevy, které nelze běžně, ale ani s jinými přístroji spatřit. Třeba sluneční skvrny či erupce, to vše v reálném čase.

„Je to jedna z několika novinek letošní sezony. Chceme ukázat, že je vesmír ještě barevnější, než jak si ho někteří představují,“ upozornila ředitelka hvězdárny Jana Tichá.

Novinky v budějovické hvězdárně

Nové zařízení na dalekohledu se jmenuje H-alfa filtr a stálo přibližně sto tisíc korun. „Úžasné je, že teď můžeme ukázat klasický pohled na Slunce a jevy, které lidé znají třeba jen z televize,“ přiblížil zástupce ředitelky Radek Stránský.

Technologii využijí nejen běžní návštěvníci, ale i školní exkurze. Zařízení nebude na terase, ale přesunou ho do pozorovací kopule.

Další novinka hvězdárny je vidět hned u vstupu. Na fasádě objektu je velkoplošná instalace Webbova kosmického snímku Orlí mlhoviny. Fotografie je na ploše asi 50 metrů čtverečních.

„Je to větší než bigboard, tak nevím, jestli tomu nemáme říkat spaceboard. Myslím, že je to největší astronomickovýtvarná instalace v republice,“ podotkla Tichá.

Uvnitř planetária je pak na stropě nově zavěšená skleněná plastika nazvaná Kosmos. „Je inspirovaná Sluneční soustavou. Uprostřed je Slunce. Nechybí zde ani pás asteroidů, jejichž tvar asi nelze nazvat lépe než bramboroidní,“ dodala s úsměvem ředitelka.

Hvězdárna je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Budějovicích, letos tam zavítalo už deset tisíc lidí. Ročně je to v průměru třicet tisíc návštěvníků. V provozu je od roku 1937 a má také svou pobočku a observatoř na vrcholu Kleti. Tam objevili už přes tisíc planet a planetek.

Autor: