iDNES.cz

Na plánované Vltavské stezce postaví úsek z Loučovic do Vyššího Brodu

  14:04
Široká síť jihočeských cyklostezek a cyklotras se letos rozroste o další kilometry. Dálkovou trasu lemující tok Vltavy rozšíří tři části mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem na Lipensku. Stavební práce za více než 115 milionů korun potrvají od června do konce roku.

Výraznou novinkou loňské sezony byla cyklostezka spojující Novou a Starou Hlínu na Třeboňsku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nynější cyklotrasa spojující obec a městečko na Českokrumlovsku vede po levém břehu Vltavy. Nejdříve prochází mezi domy v Loučovicích, pak se zanoří do lesa a spojí se se zelenou turistickou značkou. U železniční zastávky Čertova stěna se dostane na asfaltovou silnici a pokračuje do Vyššího Brodu.

„Několikrát kříží železnici a je kvůli poměrně velkému spádu a špatnému povrchu nebezpečná a méně atraktivní,“ uvedla vedoucí odboru dopravy a silničního provozu Andrea Tetourová v koncepci rozvoje jihočeské cyklistiky s tím, že cyklisté si navíc často dělají odbočku k oblíbené Čertově stěně. Aby se k ní dostali, musí jet po frekventované silnici.

Zahájení sezony

K oficiálnímu zahájení sezony na jihu Čech se cyklisté sjedou v sobotu do Hamru u Veselí nad Lužnicí. Tamní tábořiště bude cílem tří samostatných cykloakcí – Jindřichohradeckého pedálu, Jara na Blatech a Třeboňské šlapky. „Je to takové neformální setkání. Uspořádání tří akcí na jednom místě je navíc zajímavým propojením komunity. Jako každý rok se zúčastní i přespolní zájemci ze Strakonicka, Písecka nebo Budějovicka,“ popisuje ředitel Nadace Jihočeské cyklostezky Jan Vlášek, který akci organizuje.

„S rodinou jsme absolvovali cyklovýlet od Lipna do Vyššího Brodu a průjezd Loučovicemi nebyl moc příjemný. V jednom místě se silnice nebezpečně kříží s kolejemi. Malý syn tam upadl, protože na přejezdu se mu kolo smeklo po kolejnici. Novou trasu proto uvítám, protože jinak je cesta podél Vltavy krásná,“ popsala Vlaďka Šímová.

Nová, bezpečnější trasa povede kolem bývalého náhonu k elektrárně na pravém břehu Vltavy a posléze po komunikaci od vodní elektrárny na nádrži Lipno II. k novému propojení až do Vyššího Brodu. Na dostavbu nového úseku přispěje Jihočeskému kraji státní fond dopravní infrastruktury 72,5 miliony.

„Přestože jsou v části území již existující komunikace, pro dokončení celého propojení je potřeba vybudovat novou cyklostezku v celkové délce 5,3 kilometru,“ vysvětlila Tetourová.

Vltavská cyklostezka v celkové délce 189 kilometrů se snaží kopírovat řeku a protne mikroregiony s přírodními a historickými klenoty jižních Čech. Výletem od Lipna až do Týna nad Vltavou se tak cyklistům nabídnou zastávky na českokrumlovském zámku, v klášteře ve Zlaté Koruně, v historickém centru Budějovic nebo na zámku v Hluboké.

Cyklisté musí dávat pozor

Obliba cykloturistiky stále roste, proto je nutné stavět nové cyklostezky, aby se kolaři co nejméně potkávali na silnicích s auty. Cyklotrasy, kterých je mnohem více, totiž často vedou po silnicích s provozem.

Policejní statistiky ukazují, že za první čtyři měsíce letošního roku zemřelo na českých silnicích 18 cyklistů. V porovnání s minulým rokem je to o deset více.

„Ta čísla nejsou vůbec příznivá. Víme z nich, že nejčastější chyba, při které dochází k nehodě s účastí cyklisty, je nevěnování se jízdě. Je velice nebezpečné, pokud se člověk na kole pohybuje v provozu mezi auty, po nějaké šotolině nebo štěrku,“ upozornil jihočeský koordinátor BESIP Václav Kovář a také připomněl, že cyklistika nabývá větší popularity.

Cyklostezka propojí podél Vltavy budějovickou čtvrť Rožnov a Boršov

Klíčovým pravidlem bezpečné jízdy je věnování pozornosti prostředí, ve kterém se jezdec pohybuje. Nepozorní cyklisté často nedodržují dávání přednosti v jízdě.

„Zásadou bezpečného pohybu je oční kontakt jednotlivých účastníků silničního provozu, kteří se mohou dostat do dopravní nehody. Nedocenitelný je především oční kontakt chodce s protijedoucím cyklistou,“ dodal Kovář. Informace o zásadách bezpečného pohybu cyklistů na silnicích i stezkách šíří BESIP přes iniciativu Dám respekt.

Jižní Čechy nabízejí téměř 10 tisíc kilometrů značených cyklostezek a cyklotras různých náročností. „Pro rodiny s dětmi jsou ideální například výlety v rovinatém kraji rybníků na Třeboňsku. Příznivce adrenalinu osloví takzvané traily s překážkami,“ zmínil ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek