Cyklista se zapovídal a při pádu si poranil páteř, letěl pro něj vrtulník

  15:02
Těžké zranění utrpěl důchodce z Rakouska, který spadl z kola na výletě mezi Novou Pecí a Stožcem na Prachaticku. S poraněním páteře ho do nemocnice přepravil vrtulník. Na Šumavě čekají letos nápor turistů a podobných případů může přibývat.

Pro těžce zraněného rakouského cyklistu musel v úterý po poledni letět na Šumavě vrtulník. | foto: Horská služba Šumava

Nehoda se stala na cyklostezce krátce po poledni, na pomoc přijeli horští záchranáři.

Dvaasedmdesátiletý cyklista se zhruba po pěti kilometrech jízdy zapovídal s kamarádkou. Nesledoval cestu a sjel do příkopu.

„Na místo jsme dorazili první a ihned jsme podle toho, jak nám muž popsal příznaky, zjistili, že došlo pravděpodobně k poranění páteře. Poté k nám dorazil sanitní vůz z Horní Plané a přilétl i vrtulník letecké záchranné služby z Bechyně,“ popsal výjezd Ondřej Zeman, zasahující člen Horské služby Šumava.

Záchranáři cyklistovi nasadili krční límec a umístili jej do vakuové matrace.

„Pak si pána převzal lékař letecké záchranky. Vzhledem k tomu, že vrtulník přistál na blízké louce, mohli jsme pacienta pomalu a opatrně přenést na palubu. Posádka ho pak transportovala do nemocnice v Českých Budějovicích,“ doplnil Zeman.

Dodává, že u nehody asistoval i zdravotnický záchranář, který je nyní na Šumavě na dovolené.

I když hlavní sezona ještě nevypukla, už v těchto dnech se na Šumavě pohybuje spousta cyklistů a turistů. 

„Hlavní nápor očekáváme až za týden, ale už teď je jasné, že úrazů, především u neopatrných cyklistů, bude přibývat. Upozorňuji proto všechny, aby dodržovali všechny zásady bezpečnosti horského cyklisty,“ varuje Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Šumava čeká letos nápor turistů

Na nápor turistů v souvislosti s uvolněním protiepidemických opatření se připravují i strážci Národního parku Šumava. Letos jsou připraveni rozdávat i vyšší pokuty.

Už v uplynulých týdnech jezdilo třeba na Kvildu více lidí, než je v červnu běžné. Podle starosty Václava Vostradovského je situace srovnatelná právě s červencem a srpnem. „V létě budou kapacity na maximu,“ míní.

Více lidí než v předchozích letech očekávají správci šumavského parku na tradičně nejnavštěvovanějších místech, jako jsou Březník, Modrava včetně cesty na Javoří pilu, prameny Vltavy, naučná stezka Povydří nebo Jezerní a Tříjezerní slať.

„Na nejnavštěvovanější místa nemusí letos stačit jeden člověk, proto tam strážci mohou vyrážet i ve dvojicích. Pokusíme se pokrýt co nejdelší denní dobu, abychom v lokalitách byli ideálně už ráno a zůstali třeba až do večera,“ plánuje Adam Diviš, vedoucí oddělení informační a strážní služby Správy NP Šumava.

„Na frekventovaných bodech rovněž hrozí vypjatější situace při řešení případných problémů, i proto je potřeba, aby tam kontroly byly zdvojené,“ dodává vedoucí strážců.

Těch má národní park 24 stálých, přidávají se dobrovolníci a řady letos posílí i terénní pracovníci z dalších oddělení správy.

Cyklista se zranil mezi Novou Pecí a Stožcem.

Cyklista se zranil mezi Novou Pecí a Stožcem.