Hygienici zavřeli kvůli covidu tábor na jihu Čech, domů jelo padesát dětí

  8:34,  aktualizováno  13:42
Hygienici rozpustili hokejový kemp Buldoků na jihu Čech. U jednoho z dětí v turnusu na Táborsku se prokázala nemoc covid-19. Na táboře pobývalo 50 dětí, většina ze Středočeského kraje, všechny už jsou doma. Organizátoři konání tábora krajské hygieně vůbec neoznámili.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Ve středu večer jsme se dozvěděli o tom táboře, kde bylo jedno pozitivní dítě. Vůbec jsme o táboře nevěděli. Provozovatel nám jeho konání neoznámil,“ uvedla ve čtvrtek večer ve videobrífingu krajského úřadu ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová .

Dodala, že situaci začali hygienici řešit hned v noci na čtvrtek. „Ještě ve čtvrtek ráno jsme to došetřovali. Tábor už je kompletně rozpuštěný,“ popsala Kotrbová. Dodala, že šlo o letní kemp hokejového týmu Buldoci Neratovice, který se uskutečnil v Blatnici u Pojbuk na Táborsku.

Hygienici předali informace příslušným hygienickým stanicím z krajů, odkud děti pocházejí. „Všechny děti budou vyšetřené,“ podotkla Kotrbová.

Šéfka hygieny upozornila, že při turnusech do 30 dětí nemuseli organizátoři letních táborů ještě loni hygieně nic hlásit. Letos vydalo ministerstvo zdravotnictví jen doporučení.

„Tento tábor byl rozdělený na dvě části. Tím pádem organizátoři nic neporušili. Jednalo se o kombinaci dvou jiných podobných akcí s celkovým počtem padesáti mladých sportovců. Hodně nám ale jeho neohlášení zkomplikovalo situaci. Byla to doslova pátrací akce přes noc, kdy jsme museli dohledávat všechny kontakty a informace,“ popsala Kotrbová.

Hygienici zatím udělili čtyři blokové pokuty

Je to první jihočeský letní tábor, kde se prokázala nákaza nemocí covid-19. Hygienici dosud provedli na jihu Čech celkem 80 kontrol dětských táborů.

„Ve třech případech jsme shledali závady v nekompletní zdravotní dokumentaci dětí a v jednom případě závady ve skladování syrového masa. Během této sezóny jsme tak na zotavovacích akcích uložili čtyři blokové pokuty v celkové výši osm tisíc korun,“ sdělila ředitelka Odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Jihočeského kraje Marie Nosková.

Dodala, že v jednom případě pořádající osobě nedoporučili konání zotavovací akce a na třech akcích bylo třeba dočasně zajistit náhradní zásobování pitnou vodou.

„Na všech dosud kontrolovaných akcích vidíme, že se pořádající osoby snaží dodržovat doporučení ministerstva zdravotnictví, mají k dispozici dostatečné množství dezinfekce na ruce a organizují děti do oddílů, aby minimalizovali jejich kontakt při ubytování, stravování, osobní hygieně a dalších aktivitách,“ doplnila Nosková.

V pondělí se sejde krajský krizový štáb

Do jižních Čech jezdí na letní tábory několik desítek tisíc dětí z celé České republiky. Hygienici jich během července a srpna zkontrolují kolem stovky. Zaměřují se hlavně na zdravotní dokumentaci nebo dezinfekci.

V jižních Čechách se ve čtvrtek objevily tři nově potvrzené případy nákazy koronavirem. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) ve videobrífingu řekla, že v pondělí se sejde krajský krizový štáb. Vydá doporučení týkající se koronaviru. Již nyní platí zákaz návštěv nemocnic v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Ke středeční 18. hodině byl v kraji kumulativní počet potvrzených případů covidu-19 od začátku epidemie 234, z toho se už vyléčilo 193 lidí. Aktuálně pozitivních je 31. V souvislosti s koronavirem zemřelo na jihu Čech šest lidí.

Autor: