Jihočeský kraj vyzývá seniory, aby omezili kontakty na minimum

  12:52
Vedení Jihočeského kraje reaguje na sílící epidemii covidu-19. Apeluje zejména na seniory nad 60 let, aby na příštích deset dní na minimum omezili své kontakty. Kraj volá také po omezení hromadných akcí a po urychlení aplikace třetí dávky očkování. Po zasedání krizového štábu to oznámil hejtman Martin Kuba.

Jihočeský hejtman Martin Kuba. | foto: Michal Bělský, MF DNES

„Máme čtyři základní cíle - mít minimální počet zemřelých, nepřipustit přetížení nemocnic, maximálně udržet fungování ekonomiky a zachovat vzdělávání dětí,“ zdůraznil Kuba na úvod.

Situace se podle něj rychle zhoršuje, a tak musel krizový štáb zasáhnout. „Stále platí, že většina pozitivních jsou mladí lidé, ale čím dál víc do toho spadají i senioři. Přijatá opatření by se měla projevit za sedm až deset dní,“ odhadl.

Apeloval zejména na seniory. V kraji jich není očkovaných na dvacet tisíc. Lidí ve věku nad 65 let leží v jihočeských nemocnicích 290. „Vyzýváme zejména seniory, aby zásadním způsobem omezili alespoň na příštích deset dní své kontakty s ostatními, včetně rodiny. Právě omezení kontaktů a nošení respirátorů nás může ochránit před rychlým šířením nemoci mezi těmito lidmi,“ zdůraznil hejtman.

Kuba vyzval také Ministerstvo zdravotnictví, aby zrychlilo přístup pacientů se dvěma dávkami očkování na tu třetí. „Ministerstvo musí upravit rezervační systém a umožnit lidem, aby se do něj mohli přihlásit. Ve všech nemocnicích jsme navýšili očkovací kapacity,“ doplnil.

Krizový štáb kraje řešil také pořádání hromadných akcí. „Apelujeme na starosty měst a obcí, aby omezili všechny kulturní akce, zejména včetně těch adventních,“ oznámil. 

„Vyzýváme ministra zdravotnictví a hlavní hygieničku, aby připravili legislativní opatření a aby omezili konání veřejných akcí na území kraje. Nelze se tvářit, že to mají nařizovat hejtmani nebo krizové štáby,“ reagoval.

Hejtman také ujistil, že nyní nehrozí nutnost převozu jihočeských pacientů s covidem do jiných krajů. Také připomněl, že nemocnice nejsou jen pro pacienty s koronavirem, ale měly by se věnovat také těm dalším.

„Chci, aby si Jihočeši uvědomili, že situace je vážná. Jako hejtman už nemám moc dalších nástrojů, jak zasáhnout. Znovu cílím na seniory. Oni rozhodnou, jak to bude v nemocnicích v dalších dnech,“ uzavřel.

V Jihočeském kraji připadá 1156 případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel. Horších je v České republice jen pět krajů z Moravy. K podobému opatření už v úterý sáhlo vedení Zlínského kraje, další o tom jednají.