Chata na Libíně zůstane přes léto zavřená, město ji chce nejdřív opravit

  8:50
Přes půl roku už má horská chata na vrchu Libín u Prachatic nového majitele. Město ji v prosinci po dlouhých diskusích odkoupilo od švýcarského podnikatele, který restauraci i ubytování nechával zavřené. Na tomto stavu se ale nic nemění. A zůstane to tak minimálně do příštího roku, kdy by mohla začít oprava.

Chata na Libíně. | foto: David Peltán, MAFRA

Prachatická radnice chce nejprve projekt. Dohodli se na něm zastupitelé na červnovém jednání.

„Je potřeba vyřešit základní věci, bez kterých nemůžeme chatu používat k rekreaci ani restauračním službám. To znamená vodu, vytvořit kopanou nebo vrtanou studnu a čističku odpadních vod, počítáme i se zateplením a opravou pokojů,“ vyjmenoval místostarosta Prachatic Jan Klimeš (ČSSD).

Na vytvoření projektové dokumentace k rekonstrukci uvolní radnice 1,5 milionu korun. Nyní již funguje pracovní skupina, ve které je i městský architekt Luboš Zemen. Ta vytvoří zadání pro vítězného projektanta.

Vedení města chce oslovit celkem pět renomovaných projektantů, aby získalo co nejkvalitnější řešení. Do samotné rekonstrukce a prací pak podle vybrané varianty město investuje další jednotky až desítky milionů korun.

„Předpokládáme, že na přelomu léta a podzimu bychom mohli znát zadání. Tím pádem by příští rok začala první etapa oprav, která vyřeší vodu, čističku a vnitřní úpravy. Do té doby chatu kvůli jejímu špatnému stavu provozovat nemůžeme,“ dodal Klimeš. V tomto létě se tak výletníci a cyklisté na vrchu pod rozhlednou neobčerství.

Přestože návrh na projektovou dokumentaci prošel, z postupu vedení města jsou někteří zastupitelé stále rozpačití.

„Od začátku jsem nabádal, abychom začali kousek po kousku a využili alespoň část chaty k rozjezdu a podpoře turistického ruchu. Poté bychom hledali věci, které se dají dále zlepšovat,“ upozornil Robert Zeman (Pro Prachatice), který byl loni jedním z hlavních iniciátorů odkupu chaty.

Další opoziční zastupitel Jan Bauer (ODS) vyčítá starostovi a místostarostům, že dosud nepředložili žádné plány, jak místo dále zatraktivnit, například pomocí cyklotras nebo singletracků, o kterých se při debatách minulý rok mluvilo.

Stejný názor zastává i Růžena Štemberková (KDU-ČSL). Ta požaduje plán dalších aktivit, které podpoří podnikatele, který chatu na Libíně převezme.

„Letos bude tuzemský cestovní ruch velmi atraktivní, tak je škoda, že tato sezona nemůže turisticky Libín nakopnout alespoň v nějaké malé míře. Pokud by se dala dohromady hlavní budova, tak má dobře zainvestovanou funkční kuchyň. Jenže teď se půl roku nic nedělo,“ přidala Štemberková.

Vrchol Libína, kde je chata i rozhledna, leží v nadmořské výšce téměř 1100 metrů.

Vrchol Libína, kde je chata i rozhledna, leží v nadmořské výšce téměř 1100 metrů.

Autor: