Součástí nové českokrumlovské čtvrti má být i domov pro seniory

  15:56
Nový domov pro seniory by v areálu bývalých kasáren v českokrumlovské části Vyšný mohl stát do pěti let. Budova s kapacitou 100 až 120 lůžek se má stát součástí plánované čtvrti Nový Dvůr.

Kasárna ve Vyšném vojáci opustili už dávno. Areál patří městu, které tam chce přivést developery. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Právě lokalita na severním okraji města je pro výstavbu ideální, shodli se radní na posledním zasedání. 

„Máme tam ve vlastnictví pozemky o rozloze 24 hektarů. S ohledem na plánovanou novou čtvrť by se sem dům seniorů velmi hodil. Vhodnější pozemky radní k dispozici nemají. Jedná se o poměrně velkou investici, která bude potřebovat odpovídající prostory,“ upřesnil místostarosta Josef Hermann.

Oproti nové čtvrti, která podle odhadů vyjde až na čtyři miliardy korun, by se rozpočet domu pro seniory měl vejít do 150 milionů. Kdo zaplatí odhadované náklady zatím není jisté. 

„Financování je nyní otázkou, kterou musíme posoudit a následně vybrat nejschůdnější cestu,“ doplňuje Hermann s odkazem na studii proveditelnosti. 

Ta by na základě odborných analýz měla vyhodnotit také aktuální poptávku nebo možnosti provozování objektu. Data ze studie bude mít město k dispozici do konce roku.

Už teď je ale jasné, že zařízení pro seniory je v Českém Krumlově více než potřebné. Aktuálně zde podobné služby nabízí pouze soukromý domov důchodců Wágnerka. V okrese jsou domy pro seniory ještě v Kaplici a v Horní Plané.

„Počítáme s tím, že potřeba těchto služeb roste s ohledem na stárnutí populace. A v horizontu nějakých pěti až sedmi let bude poptávka ještě vyšší. Proto jdeme touto cestou, abychom do této doby odpovídající kapacity měli,“ dodává místostarosta.

Domovy důchodců postupně vznikají i v dalších městech kraje. Nové Centrum pro seniory v Táboře má být hotové příští rok. Milevsko s nejstarší populací v kraji se má rozšíření současné budovy dočkat na podzim 2022. 

Nová lůžka má nabídnout také přístavba SeniorCentra v Písku. Tu zahájili letos v červenci. Do roku 2024 by měla stát budova až pro stovku klientů v Jindřichově Hradci. Stavba financovaná krajem by měla vyjít na 400 milionů.