Lípa u řeky v centru Českých Budějovic soutěží o titul Strom roku

  17:14
Lípa srdčitá, která stojí zhruba 200 let u hradeb Českých Budějovic, soutěží o ocenění Strom roku. Finále odstartovalo tento týden a lidé mohou hlasovat do 11. října letošního roku.

Strom stojí u Slepého ramene řeky Malše. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Kolem stromu u slepého ramene Malše prochází a na kole projíždí denně stovky obyvatel Českých Budějovic. Lípa se zahnutým kmenem se také objevje na mnoha historických fotografiích.

Do soutěže ji nominovalo místní Česko-anglické gymnázium a celkem dvanáct finalistů vybrala odborná porota.

„Nerozhoduje stáří stromu ani košatost koruny či fotogeničnost. Porota hodnotí zejména historii a příběh, ale i společenský a historický význam pro dané místo a komunitu,“ vysvětlila Andrea Krůpová, koordinátorka ankety.

Tu pořádá Nadace Partnerství. O celkovém vítězi rozhodnou lidé při hlasování. To začalo v úterý a potrvá do 11. října. Informace jsou na stránkách stromroku.cz.

V soutěži je možné hlasovat dvěma způsoby, prostřednictvím DMS a online. „Cena jedné DMS je 30 korun a při online hlasování je minimální částka, kterou můžete na strom darovat 30 korun, lze ale zaslat i jakoukoli vyšší částku,“ uvedla Silvie Zeinerová Sanža, koordinátorka ankety. 

Stáří českobudějovické lípy se odhaduje na 200 let. Kdysi se u ní překládala halštatská sůl z budějovické Solnice na vory do Prahy. Stojí vedle kapličky z roku 1708. V jejím výklenku je socha sv. Jana Nepomuckého patrona plavců. Voraři se u něj modlili za šťastnou plavbu.

Loni soutěž vyhrála Chudobínská borovice, která roste na skalnatém ostrohu levého břehu nádrže u zatopené obce Chudobín na Vysočině. Od veřejnosti dostala téměř 4 400 hlasů.

Autor: