Náměstek budějovického primátora končí, pracoval pro firmu ve své gesci

  10:32
Náměstek českobudějovického primátora Viktor Lavička (ANO) oznámil, že končí ve funkci. Při svém působení na radnici pobíral finanční odměnu od dopravního podniku, který měl ve své gesci. Podle svých slov chtěl dokončit práci na aplikaci.

Viktor Lavička měl v dopravním podniku na starost útvar obchodu, věnoval se tam také marketingu a PR. Nyní působí jako náměstek českobudějovického primátora. | foto: David Peltán, MAFRA

Vše odstartovalo březnové jednání zastupitelů. Při něm se stranický kolega František Konečný (ANO) zeptal náměstka Lavičky, zda je pravda, že v době, kdy už byl náměstkem a měl v gesci dopravní podnik, pobíral od podniku peníze. Lavička to potvrdil se slovy, že chtěl dokončit rozdělaný projekt.

Dnes ráno, tedy týden po jednání, Viktor Lavička seznámil s podrobnostmi své koaliční partnery. Poté MF DNES poskytl oficiální vyjádření. Opětovně v něm upozornil, že do funkce náměstka primátora nastoupil ze dne na den.

„V té době jsem měl u svého stávajícího zaměstnavatele (Dopravní podnik města České Budějovice, pozn. red.) rozpracováno několik projektů, za které jsem byl osobně zodpovědný, a bylo potřeba je buď dokončit, nebo předat. Marketingové oddělení, které bylo součástí útvaru obchodu, jehož jsem byl vedoucí, bylo ve fázi personální obměny a projekty bylo možné odevzdat pouze řediteli společnosti. V zájmu zdárného dokončení jsme se tedy dohodli na časově omezené spolupráci, která byla již v průběhu loňského roku, přesněji v září 2020, ukončena,“ popsal Lavička. Potvrdily se tak informace, o nichž MF DNES informovala minulý týden.

Podle Lavičky by bez toho aplikace nabrala několikaměsíční zpoždění a prodražila by se. „Tato spolupráce byla na bázi dohody o provedení práce, mou prací byla administrace a řízení projektu a měsíční odměna činila 8,5 tisíce korun čistého,“ sdělil Lavička. 

František Konečný podle něj při jednání zastupitelů použil manipulativní výroky ve spojení náměstka a firmy, kterou má v gesci.

„Gesční náměstek dopravní podnik neřídí, natož aby mu velel, jak to říkal zastupitel Konečný. Dopravní podnik je samostatná akciová společnost, řídí ji představenstvo a dozorčí rada. Představitel města má pouze komunikační a metodickou roli, do fungování společnosti nezasahuje a nemá k tomu vůbec žádné možnosti,“ vzkázal Lavička.

Funkci opustí v dubnu

I nadále si stojí za tím, že neporušil právní ani morální normy. Výsledek jeho práce se podle něj osvědčil.

„I přesto, co jsem právě uvedl, jsem dnes na schůzce s koaličními partnery panu primátorovi nabídl svou rezignaci na funkci náměstka, což bylo ze strany pana primátora i partnerů akceptováno. Činím tak i po dohodě se svou rodinou. Dohodli jsme se na postupu předání projektů a dalších mých aktivit tak, abych svou pozici opustil k 16. dubnu 2021,“ potvrdil. 

Ve svém prohlášení, kde poděkoval zaměstnancům magistrátu, sdělil, že na radnici chtěl pracovat pro město, ale nyní se střetl s politickou realitou a nechce omezovat fungování koalice, které označuje za skvělé. Práci se teď chce věnovat jako zastupitel.

„Jeho portfolio bude rozděleno mezi ostatní uvolněné náměstky,“ informoval náměstek primátora Viktor Vojtko na svém twitterovém účtu.

29.března 2021 v 10:54, příspěvek archivován: 29.března 2021 v 11:04

Po koaličních jednáních se Viktor Lavička (ANO) rozhodl odstoupit z pozice náměstka i člena rady města České Budějovice. Jeho portfolio bude rozděleno mezi ostatní uvolněné náměstky.

„Podle mě ani jiná možnost nebyla. Domnívám se ale, že se k tomu pan Lavička neměl nechat donutit koaličními partnery a měla ta reakce přijít mnohem dříve. Tohle je věc nepřípustná, dělal 14 měsíců práci, která nebyla v jeho kompetenci, tedy IT služby,“ reagoval zastupitel Konečný, když se zprávu dozvěděl.

Náměstek primátora Viktor Lavička, který podle svých slov k rozhodnutí dospěl sám, nastoupil do funkce po odvolání právě Františka Konečného. Ten skončil po vygradování problémů spojených s projektem nové sportovní haly.

Kritiku na Viktora Lavičku mířila minulý týden také od některých opozičních zastupitelů ODS a Pirátů.

Autor: