iDNES.cz

Nadšenci chystají v budějovickém IGY malé jihočeské Silicon Valley

  9:04
Odborníci a inovátoři z oblasti informatiky a výpočetní techniky se mají brzy potkávat v Českých Budějovicích pod jednou střechou. V kancelářích obchodního centra IGY pro ně vzniká zázemí na ploše 300 metrů čtverečních, které připravuje místní vývojářská firma Brilo Team.

Firma Brilo Team začínala jako parta mladých lidí na volné noze. Dnes má nasmlouvané projekty s velkými českými firmami zaměřujícími se na oblečení. | foto: archiv Brilo Team

„Rádi bychom dali prostor všem chytrým hlavám, které chtějí ovlivňovat svět kolem sebe a dělat ho lepším, promyšlenějším. Zároveň pro ně plánujeme vytvořit místo, kde mohou uskutečňovat své vize a nápady a kde jim bude někdo naslouchat,“ vysvětluje marketingový ředitel Brilo Teamu Jakub Hladký.

Zároveň dodává, že kromě programátorů zde najdou své místo i lidé z oblasti marketingu nebo řada osobností z byznysu.

„Budeme pro ně pořádat společné akce, projekty zaměřené na řešení konkrétních IT projektů s dobročinným účelem a prostor chceme dát i dalším organizacím, které mají v plánu se v této oblasti vzdělávat,“ pokračuje Hladký, jenž doufá v zapojení lidí nahlížejících na výzvy novátorsky.

Podobně vznikala i samotná společnost Brilo Team, která se v současnosti specializuje na programátorský vývoj. Kdysi bývala jen partou mladých lidí na volné noze. Dnes má nasmlouvané projekty s velkými českými firmami zaměřujícími se na oblečení.

Hlavním důvodem pro vytvoření malého jihočeského Silicon Valley je podle vedení firmy snaha tento typ služeb přiblížit zákazníkům.

„Máme zkušenosti s tím, že už nechtějí oslovovat vývojářské firmy z Prahy. Není to jediné město, kde jsou dobří programátoři. Zájemci se proto rozhlížejí i po menších firmách z regionů, kde je velký potenciál pro růst a kde specialisté dokážou odvést stejně dobrou práci,“ doplňuje technologický ředitel firmy Brilo Team Tomáš Kocifaj.

Budějovická společnost má nyní v plánu v nových kancelářích vyvíjet nové módní e-shopy za použití moderních technologií včetně virtuální reality, kdy budou mít zákazníci možnost pomocí speciálních brýlí sami na sebe koukat v novém oblečení.

Navíc se otevřením nového centra pokusí zastavit odliv kapacit do hlavního města, kde mají vývojáři nesrovnatelně lepší podmínky.

„Lidé běžně utíkají do Prahy za prací, protože očekávají, že pouze tam se mohou rozvíjet a pracovat na nejmodernějších technologiích ve stabilních firmách. Jakmile ale chtějí zakládat rodinu a pořídit si vlastní bydlení, pokukují zpátky po jižních Čechách,“ vidí příležitost Hladký, který se před lety přestěhoval i s rodinou do Písku.

Právě Písek se v minulosti stal významným střediskem služeb v oblasti informatiky. V roce 2007 zde totiž vzniklo Technologické centrum Písek a od roku 2013 sídlí v budově bývalých Žižkových kasáren.

Bylo prvním v Česku, které poskytuje hardwarové i softwarové cloudové služby zákazníkům ve veřejné i komerční sféře. Jeho vybudování tehdy stálo okolo 450 milionů korun s tím, že zde má pracovat až 300 lidí.

zpět na článek