Budějovice bojují za zklidnění dopravy, Česká ulice však zůstala průjezdná

  16:26
Řidiči v Českých Budějovicích přišli na to, jak si zkrátit cestu přes centrum města. Ve špičce se tím mohou vyhnout třeba od nemocnice směrem k IGY ucpané Dlouhé louce. Průjezdná je totiž Česká ulice, vedoucí z historického jádra až do Husovy třídy. Jenže tato úprava jde proti slibům vedení města o zklidnění dopravy v centru.

Na radnici už proto nastal rozruch a politici se situací zabývají.

Česká ulice ještě před několika měsíci tak snadno průjezdná nebyla. Zkrátit si jí cestu přes centrum nešlo.

Změna nastala při uzavření Mánesovy ulice kvůli její rekonstrukci. Radnice nechala udělat celou řadu dopravních změn, aby doprava v krajském městě nezkolabovala.

Součástí úprav bylo i plné zprůjezdnění České ve směru z jihu na sever. Balík opatření hodně pomohl, jenže historická ulice v tichosti a k překvapení mnohých zůstala volná i po otevření Mánesovy.

„Je to pouze přechodné opatření. Zkoušíme, jak bude tato změna fungovat, zda bude prospěšná. Projednali jsme to i s odborem dopravy a policií. Nicméně se může stát, že už třeba příští týden bude zase vše při starém,“ konstatoval náměstek primátora pro dopravu Viktor Lavička (ANO).

Mezitím už však zachování průjezdu další politiky znepokojilo. „Budeme to řešit s dalšími členy dopravní komise,“ potvrdil její předseda Jan Mádl (Čisté Budějovice). Sám bude jedním z těch, který bude tlačit na navrácení do původního stavu.

O tom, že z Kanovnické bude pěší zóna, se stále jen mluví

Novinka zaskočila i zastupitele za Občany pro Budějovice Martina Pražáka, který před časem předložil plán na celkové zklidnění dopravy v centru Českých Budějovic.

„S opatřením nesouhlasím. Je v rozporu s naším záměrem zklidnění. Stávající tranzit přes centrum chceme zrušit, a ne další nový umožnit,“ reagoval Pražák.

V České to nebyla jediná dopravní změna v jádru města, která souvisela s uzavřením Mánesovy. Dál bylo možné třeba obousměrně vyjíždět ve směru z centra u soudu a Jihočeského muzea. To v době omezení podstatně ulevilo výjezdu z centra na Senovážné náměstí u pošty. Jinak jezdily i elektrobusy.

V souvislosti se zklidněním dopravy v historickém jádru pak na radnici už před pěti lety mluvili o přípravě pěší zóny v Kanovnické. Dodnes se však nic nezměnilo. Na čas se v nedávné minulosti podařilo omezit průjezd ze Sadů kolem Černé věže ke Koh-i-nooru. Jenže po stížnostech několika obyvatel stotisícového města tato trasa dál funguje jako zkratka.

Česká ulice je průjezdná od jihu k severu.

Česká ulice je průjezdná od jihu k severu.

Autor: