iDNES.cz

Manželé architekti si opravili dům, teď je šokovalo, že za něj dostali cenu

  10:54
Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu získala rekonstrukce rodinného domu v Trhových Svinech. Mezi 29 projekty, z nichž mezinárodní porota vybírala vítěze, měly jižní Čechy další tři zástupce.

Barbora Weinzettlová ukázala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Letošní hlavní Českou cenu za architekturu získal Atelier 111 architekti za návrh rodinného Domu na Kozině v Trhových Svinech na Českobudějovicku. Jiří a Barbora Weinzettlovi tam spojením třech starých staveb vytvořili vlastní domov.

Celek se skládá z několika původních venkovských domů. Dva z nich architekti propojili a vytvořili byt, v původní stodole na druhé straně bloku je nyní garáž a technická dílna. Odborná porota výslednou stavbu označila za výjimečný architektonický počin.

„Dům na Kozině byl jedním z těch, kde atmosféra místa předčila naše očekávání, založená na předložených obrázcích a plánech. Při bližším pohledu na detaily je patrná důkladná pozornost věnovaná plánování a smysl pro dokonalost. Je to dům, kde žádná zástrčka nebo vypínač nebyly náhodné. Vše má své místo a účel,“ zhodnotili práci Weinzettlových zahraniční porotci.

Bílý rodinný dům skrytý v klikatých uličkách u Kozinova náměstí doplňuje dvorek, venkovní terasa a zelená zahrada s ovocnými stromy. „Dům má zvenku současný minimalistický detail. Pracujeme s bezrámovým zasklením, jsou tu velké prosklené plochy. Tím se dům odlišuje od okolí,“ vysvětluje architektka Barbora Weinzettlová.

Hlavní cena ji i manžela šokovala. „Samozřejmě jsme měli obrovskou radost, ale byli jsme překvapeni. Navržení rodinného domu je pro architekty typická úloha. Domy děláme často a ve finále je to drobnost. To, že za něj dostaneme cenu, je krásné. Většinou vítězí stavby většího významu jako galerie nebo knihovny,“ komentovala Weinzettlová. Myslí si, že se porota tentokrát zaměřila na udržitelné rekonstrukce starých městských staveb.

Mezi pět finalistů se dostal také Atelier A8000 s návrhem Pavilonu Z na budějovickém výstavišti. „Je to pro nás veliký úspěch. O to víc, když jsme ocenění přebírali ve Fóru Karlín, které jsme designovali,“ reagoval spoluautor návrhu Pavel Kvintus.

Architektura výstavní haly, jejíž rekonstrukce za více než 135 milionů skončila loni, má základ na třech zvětšujících se kvádrech, kde nejmenší je u země a směrem vzhůru se objem zvětšuje a těžkne.

„I když jsme mohli původní pavilon zbourat, viděli jsme velký potenciál v jeho základním tvaru. Rozhodli jsme se nejít po našem egu a k práci předešlých architektů jsme přidali další vrstvu,“ doplnil Kvintus, který budovu pavilonu považuje v kompozici výstaviště za nenahraditelnou.

V soutěži byly i stezka a knihovna

Soutěžní architektonickou přehlídku vyhlašuje Česká komora architektů. Ta vybírala z 201 projektů dokončených v posledních pěti letech. Vítěz i finalisté vzešli z 29 nominovaných prací, mezi nimi byly i další dva jihočeské počiny – přístavba knihovny a naučná stezka.

Přístavbu budějovické Jihočeské vědecké knihovny autoři projektu z Kuba & Pilař architekti navrhli jako jednopodlažní pavilon levitující nad terénem, prosklený po celém obvodu s výhledy do zeleně.

Návštěvníci si mohou v rozšířeném prostoru volně vybírat knihy nebo využít zázemí k samostudiu. Propojení nového křídla se starou budovou knihovny zajišťuje rampa v proskleném tubusu.

Naučnou stezku kolem rybníka Olšina na Krumlovsku navrhlo Studio Reaktor. Dokončena byla v roce 2020 a stála přibližně 40 milionů korun. Většina trasy v celkové délce 7,3 kilometru vede po pevných cestách, část tvoří dřevěné chodníky a mostky na pilotech a zavede návštěvníky do mokřadů i přímo nad hladinu rybníka.

Autor:
zpět na článek