Mezi oceněnými je například skupina dobrovolných hasičů z Vidova u Budějovic. Nad rámec toho, že jsou to hlavně hasiči, organizují po celý rok nejrůznější společenské akce pro své sousedy.
„Máme z nominace i ceny velkou radost. V minulosti tady hasiči byli a my jsme tuhle činnost obnovili. Fungujeme teprve pátým rokem, ale je vidět, že se to povedlo,“ reagovala starostka sboru Kamila Frčková.
Na 60 jejích kolegů, jak malých, tak velkých, se podílí například na Tříkrálové sbírce. Jsou však připraveni přiložit ruku k dílu, když je to třeba. „Letos o povodních jsme pracovali, fungovali šest dní a šest nocí. Čerpali vodu a uklízeli. Pomáhali nám tedy také hasiči z Heřmaně a Nedabyle,“ připomněla Frčková.
Kdo dostal Křesadlo 2024
|
Organizace Temperi, která se specializuje na podporu lidí v nepříznivé sociální situaci, nominovala svého kolegu. Václav Hule je podle koordinátorky dobrovolníků Bohdany Břízové dlouholetý dobrovolník, který se několik let věnoval jako starší kamarád malému chlapci.
„Nyní, kdy už sám nemá tolik času, přesto nám pomáhá s technickými a fyzicky náročnějšími záležitostmi,“ vysvětlila Břízová.
Jan Havlíček z odboru životního prostředí Krajského úřadu Jihočeského kraje upozornil na partu Modráčci z Vomáčky. Ti se podílejí na vzniku ptačího parku Zbudovská blata. Věnují se nejen udržovacím pracím, ale i samotnému výzkumu.
„Jezdí tam zdaleka i zblízka, mladé rodiny i senioři. Zejména ti nám pak dávají na frak, co se týče jejich fyzické výdrže,“ poukázal Havlíček.
„Jméno máme podle slavíka modráčka, ptáčka, který se zde vyskytuje,“ vysvětlil Kryštof Chmel za skupinu, která se zformovala právě okolo nově vznikajícího ptačího parku v sousedství rezervace Mokřiny u Vomáčků u Zlivi na Budějovicku. „V současnosti vykupujeme pozemky, vznikly tady první tůně, zamokřuje se, chceme opět přilákat původní ptáčky,“ vypočetl Chmel. Momentálně se skupina stará o 12 hektarů.
Osmičlenná hodnoticí komise se letos zabývala celkem 34 přihláškami. Jednou z hodnotitelek byla i Ilona Paulátová, koordinátorka dobrovolníků v Salesiánském středisku mládeže v Českých Budějovicích.
„V nominacích je tolik dobra a tolik příběhů, že by si zasloužili ocenit všichni. Bohužel těch cen je jen deset,“ říká. „Sami nevíme do poslední chvíle, kdo ceny získá. Ale zajímavé je, že se většinou shodneme,“ dodává.
Cena Křesadlo se uděluje od roku 2001 po celé České republice. Jejími cíli je ocenit dobrovolníky a zejména pak zviditelnit myšlenku dobrovolnictví. Zastřešuje ji Regionální dobrovolnické centrum pro Jihočeský kraj ve spolupráci s Jihočeským krajem.