Muže zranil projektil ze střelnice, její provozovatel zůstává spoluviníkem

  9:02
Ústavní soud odmítl stížnost provozovatele střelnice v Táboře. Ten nesouhlasil se závěry soudů, které ho označily za spoluviníka v kauze z roku 2017, kdy projektil vystřelený v jeho areálu zasáhl a zranil muže ve dva kilometry vzdálené obci.

Byla to jako nečekaná a bolestivá rána do zad. Takovými slovy líčil zdravotníkům, policistům a později soudcům mladý muž zásah projektilem, který ho v říjnu 2017 těžce zranil na vlastním pozemku. Skoro po sedmi letech se událostí na podnět viníka zabýval také Ústavní soud (ÚS). V těchto dnech alespoň z právního hlediska kauzu ukončil.

Po dlouhém vyšetřování experti zjistili, že projektil ze samonabíjecí pušky dolétl do malé obce Stoklasná Lhota z dva kilometry vzdálené sportovní střelnice v Čekanicích, což je část Tábora. Odrazil se totiž od kamene na ochranném valu a na konci dráhy poranil člověka.

Ústavní stížnost podal odsouzený bývalý provozovatel střelnice. Nesouhlasil se závěry soudů, které ho označily za spoluviníka. Dostal peněžitý trest 55 tisíc korun. Samotný střelecký klub dalších 100 tisíc a společně s provozovatelem povinnost zaplatit zdravotní pojišťovně téměř 100 tisíc korun. Zraněnému pak 885 tisíc a jeho partnerce 200 tisíc korun. Střelce vyšetřování neodhalilo. ÚS stížnost provozovatele střelnice proti rozsudkům odmítl.

„Pro posuzovanou věc je podstatné zjištění, že stěžovatel porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho funkce. Konkrétně se jednalo o povinnost udržovat zařízení střelnice ve stavu zaručujícím bezpečnost jejího provozu,“ uvedl v usnesení senátu ÚS zpravodaj Jan Svatoň.

Ústavní soud dále prohlásil, že jako provozovatel měl dbát na soustavné kontroly bezpečnostních prvků a záchytných valů. Na nich totiž byly nebezpečné obnažené kameny. Na odraženém projektilu našli experti na balistiku stopy křemíku pocházejícího z těchto kamenů. Verdikt potvrdil i Nejvyšší soud. Střelecký klub skončil po neštěstí a pokutách v konkurzu.

Musel odložit stavbu domu

„Pro mě to představuje dlouhé léčení s trvalými následky a nekonečné čekání na výsledek soudních rozhodnutí, kam jsem docházel jako svědek a poškozený. Také čekání na odškodnění. Ale stále mě trápí, že střelnice fungovala za vědomí odpovědných úředníků a kontrol policie i při stavebních úpravách – navážkách kamenitého materiálu na bezpečnostní val – a léta tak ohrožovala místní lidi. V lese u obce objevovali při kácení ve stromech zavrtané projektily,“ uvedl Martin Koukal, který pracuje jako učitel a zástupce ředitele v základní škole.

Nehoda a následné poměrně těžké zranění mu zkomplikovala život. Musel odložit v obci plánovanou stavbu rodinného domu, až dnes se k projektu po několika letech vrací. S obavami, že ho střelnice v Čekanicích bude ohrožovat dál. Místní lidé se chystají dokonce na svou bezpečnost založit spolek, který její další provoz odmítne.

Událost vnímá Koukal i jako problém týkající se užívání zbraní u nás a bezpečnosti staveb střelnic. Jihočeši jsou přitom v tomto koníčku z krajů hodně aktivní. V regionu funguje několik desítek sportovních střelnic, které využívá také policie. Na Táborsku stojí ještě v Opařanech, kde se rovněž objevily v poslední době podobné stížnosti. Samotná čekanická střelnice, stojící částečně na pozemku města, má od nehody pozastavený provoz.

„O pozemek už mělo zájem několik developerů, ale jako střelnice to tu nefunguje a ani nebude. Mají se tam stavět třeba sklady. Nedávno o tom jednala rada města. Lidé ze Stoklasné Lhoty nemusí mít strach,“ ujistil starosta Tábora Štěpán Pavlík.