„Majitel má zbraň.“ Cedule na oploceném pozemku letiště se místním nelíbí

  9:10
Obavy a nejistota panují mezi částí obyvatel Tábora. Na vině jsou změny na bývalém letišti Všechov. Areál je totiž v některých částech oplocený a nedá se jím projíždět tak, jak byli mnozí lidé donedávna zvyklí. K napětí přispěl i styl výstražných cedulí.

Majitelé firem si své pronajaté prostory na letišti Všechov u Tábora oplotili. Místní to kritizují. Nelíbí se jim upozornění na střelnou zbraň. | foto: Husitské muzeum

Někteří lidé kvůli tomu začali kritizovat i zástupce radnice, jenže vlastníkem tamních pozemků je Vězeňská služba, která části ranveje pronajímá soukromým podnikatelům. Jednou z nich je například společnost Dřevošrot, která tam skladuje štěpku, a pronajaté území si proto raději oplotila.

Kolemjdoucí znepokojují také cedule, které jsou na plotě areálu. Kromě běžných označení – Soukromý pozemek, Vstup zakázán a Objekt střežen kamerami se záznamem, tam visí také upozornění o tom, že majitel objektu je držitelem střelné zbraně.

„Má to mít pouze výstražný charakter, neboť se firma často setkává s krádežemi,“ zdůvodnil Michal Knot z firmy Dřevošrot.

To však rozdělilo táborské občany. Lidé řeší, zda je něco podobného zákonné. Fotografie se objevily i na sociálních sítích. Podle mluvčího policie však o porušení zákona nejde.

„Pokud majitel plotu nevyzývá například k násilí nebo k nějaké rasové nenávisti, tak si na svůj nebo pronajímaný pozemek může dát takřka cokoliv, co uzná za vhodné. Pokud to tedy budeme brát obecně,“ sdělil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Mnozí řidiči na tomto místě porušují dopravní předpisy. „Na příjezdu k letišti ve směru od Tábora je umístěná značka ‚slepá ulice‘. Někteří řidiči ji nerespektují a jedou dál. Když narazí na plot, snaží se ho objet po trávníku, čímž také ničí cizí majetek,“ popsal Knot.

Řidiči však smějí i nadále jezdit po silnici třetí třídy ze Svrabova, která přes letiště prochází v západní části. Na tom se nic nemění.

„Je to veřejně přístupná komunikace, což znamená, že ji nelze uzavřít ani na základě nájemního vztahu,“ uvedl vedoucí městského odboru dopravy Jan Pávek.

Jednu stranu letiště má v nájmu i firma Jiřího Pavláta, která si zde zřídila deponii vápence. Ten pak rozváží zemědělcům na pole. Také Pavlát zmiňuje krádeže a připomíná, že část veřejnosti nerespektuje soukromý majetek a mylně se domnívá, že celé letiště je veřejným prostorem.

„Letiště slouží k soukromému podnikání na základě nájemních smluv. Město Tábor tedy nemůže zasahovat do vlastnických práv,“ doplnil mluvčí města Tábor Luboš Dvořák.

Letiště se rozkládá u obce Všechov u Tábora.

Letiště se rozkládá u obce Všechov u Tábora.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.