Cechovní malíři zdarma zvelebili sociální byty, klienti volili bílou barvu

  14:58
Cech malířů, lakýrníků a tapetářů České republiky si každý rok vybere jednu sociální organizaci, které zdarma vymaluje její prostory. Letos řemeslníci zavítali do Chráněného bydlení Naplno v Jindřichově Hradci, kde pomáhají třinácti klientům.

Ve společenské místnosti sdíleného domku pro chráněné bydlení v Jindřichově Hradci bylo nezvykle rušno. Šestice obyvatel seděla i se svým kočičím mazlíčkem na gauči, kolem něhož pobíhala skupina malířů v zacákaných montérkách.

Byty sociální organizace Chráněné bydlení Naplno si členové Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů České republiky vybrali k bezplatnému vymalování. V jednom dni tak postupně zvelebili domácnosti třinácti lidí se zdravotním postižením.

„Postupuje to dobře. Komplikace jsou úplně minimální. Sem tam se objeví nějaká prasklinka, není jich ale moc, protože jsme v nové budově,“ hlásil po několika hodinách práce jeden z desítky zapojených malířů.

Na počínání řemeslníků v pokojích dohlíží většina obyvatel žlutého domku. „Hezky to tu udělali, já bydlím v pokojíčku hned nalevo. Vzbudili nás už v sedm, ale s přípravou jsme pomáhat nemuseli,“ vyprávěla Růžena.

Za pondělí malíři vymalovali prostory o celkové ploše 600 metrů čtverečních. „Většinu pokojů si klienti přáli natřít na bílo, aby se stěny daly snadno udržovat. Někde jsou omyvatelné nátěry a ve společenských místnostech jsme zvolili neutrální barvy do béžova,“ popsal výkonný ředitel cechu Pavel Žatečka.

Charitativní akce, při kterých malíři bezplatně pomohou s údržbou prostor některé sociální organizaci v Česku, pořádá Cech malířů, lakýrníků a tapetářů každoročně. „Například vloni jsme byli v táborském Chráněném bydlení Fokus. Volíme vždy místa, kde peníze chybí a kde opravdu pomůžeme,“ sdělil Žatečka. Dodal, že do výmalby chráněných bytů se snaží zapojovat i učně.

„Jsme moc rádi, že si nás cech vybral. Budeme mít rychle a profesionálně vymalováno. Bude tady čisto a hlavně nám to ušetří finanční prostředky, které můžeme investovat do obnovy dalšího vybavení pro naše klienty,“ těší Radku Vegrichtovou, ředitelku Centra sociálních služeb Jindřichův Hradec, pod které Naplno spadá.

Cech malířů slaví 670 let. Chce obnovit mistrovskou zkoušku

Na sídlišti Hvězdárna provozuje dva rodinné domy, v každém žije šest lidí s handicapem, kteří se dočkali nové výmalby ve svých pokojích, kuchyních i společenských místnostech. „Máme pronajatý ještě jeden byt v panelovém domě, kde bydlí náš klient s nízkou mírou podpory, který je prakticky samostatný. Také jemu malíři byt zvelebují,“ neopomněla Vegrichtová.

Do akce se zapojil také místní malíř Jaroslav Závitkovský. „V Hradci bydlím a na některých domcích chráněného bydlení jsem už pracoval. Sociální organizaci Naplno jsme nabídli naše služby a oni si už sami určili prostory, které by akutně potřebovaly vybílit,“ přiblížil člen cechu.

Chráněné bydlení Naplno poskytuje sociální byty lidem s mentálním či kombinovaným zdravotním postižením. Jedná se o individuální i skupinové bydlení komunitního charakteru, kterého může využít až 80 lidí v Jindřichově Hradci, Třeboni, Lomnici nad Lužnicí a Lišově.

Autor: