V Chýnově založily rodinu dvě čapí samice. V hnízdě už jsou dvě mláďata

  9:14
Malé město na Táborsku v těchto dnech proslavili čápi. V Chýnově založily rodinu dvě oplodněné samice čápa bílého a jejich soužití se i díky kamerovému sledování na městském webu rozběhlo po sociálních sítích do světa.

Laici i odborníci vedou místy až vášnivé diskuse, zda se jednopohlavní pár nevymkl přírodním zvyklostem a proč se tak stalo. Pod samicemi Loňská a Jupiter sedících na vejcích se právě klubou mláďata.

Mimo pozornost veřejnosti zůstává fakt, že čápi se usadili na upraveném nízkém komínu v bývalém pivovarském areálu, protože ten původní vysoký zmizel při demolici zchátralých budov.

„Při stavbě tělocvičny jsme museli zbourat původní pivovarský komín, kde čápi mnoho let hnízdili. Postavili jsme jim nový, menší a hnízdo znovu upravili. A čápi ho k naší radosti přijali,“ vzpomíná místostarosta Chýnova Evžen Zadražil na rok 2020.

Letošní pár, který se zde v dubnu usídlil, a dokonce se tu pářil, však překvapil všechny pozorovatele. Zjistilo se, že jde o dvě samice, každá z nich nakladla do hnízda čtyři vejce a obě matky o ně začaly společně pečovat.

Podle odborníka a ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka je takové soužití netypické, ale v přírodě se může vyskytovat.

„Bez kamer se takové chování obtížně zjišťuje. Objevují se reakce veřejnosti, že je to proti přírodě. Chování mezi ptáky nemůžeme vztahovat k lidské morálce, příroda nás pořád něčím překvapuje,“ míní Vermouzek.

Podle něj zaznamenali letos ornitologové také neobvyklé chování v Horní Cerekvi na Vysočině, kde se pářily dva druhy čápů – černý s bílým.

Vysoký komín městského pivovaru neplnil svou funkci od poválečné doby, kdy Chýnov přestal vařit pivo. Areál sloužil od té doby jiným účelům, naposledy v něm mělo základnu zemědělské družstvo. V roce 2017 koupilo zdevastovaný areál město a po částečné demolici budov a komínu v něm nechalo vybudovat moderní tělocvičnu s vnější původní podobou v industriálním stylu nákladem 85 milionů korun. Čápům upravilo náhradní hnízdiště na jiné zachované budově několik metrů stranou.