Busta Járy Cimrmana ozdobí břeh Lipna. Přes obličej má utěrku nebo dlaně

  10:50
Na jedné bustě si zakrývá tvář dlaněmi, na druhé má přes tvář utěrku. Na třetím díle ho symbolizuje pumpa. Pod všemi se však skrývá český génius Jára Cimrman. Zatím ještě není jisté, který z výtvorů bude ten vítězný, ale jeden ozdobí břeh Lipna ve Frymburku na Českokrumlovsku.

Jedna z bust bude zdobit břeh Lipna ve Frymburku. Právě do tohoto městysu zasadili autoři hru Lijavec. Jára Cimrman si v tamním starobinci léčil vzácnou chřipku. | foto: Pavel Pechoušek

O tom, že si Jára Cimrman léčil ve starobinci ve Frymburku vzácnou chřipku, vypráví hra Lijavec z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Proto si ho v městysu na levém břehu Lipna chtějí znovu připomenout.

„Věříme, že tím Frymburk jen získá. Se studenty chceme navázat další spolupráci. V létě přilákáme všechny cimrmanology světa. Nejedná se o první akci u nás související s tímto fenoménem. V roce 2000 jsme na hladině Lipna odhalovali plovoucí památní desku vyrobenou z bronzu,“ uvádí starosta městyse Oto Řezáč.

Na připomínce „nejslavnějšího Čecha“ se vedle Frymburka a Turistického spolku Lipenska podílí především studenti z katedry výtvarné výchovy Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Je to pro všechny velká a velmi zajímavá výzva. Naši studenti mají možnost vytvořit dílo, které bude umístěné ve veřejném prostoru. Kromě toho je postava Járy Cimrmana pro mnohé srdeční záležitostí a považuji to za vynikající nápad,“ uvedla vedoucí pedagožka Zuzana Duchková.

Právě pod jejím vedením a Josefa Lorence vytvořili studenti několik návrhů, které budou také zřejmě zdobit vybrané plochy ve Frymburku. Dílo umístěné na břehu bude navíc opatřené tabulkou s Braillovým písmem, a bude tak přístupné i zrakově handicapovaným.

Nejedná se o první haptický model, který bude na Lipensku. Ve vyšebrodském klášteře je k vidění model zdejší madony, od léta zde bude i Závišův kříž. Vytvořil je bývalý student Jihočeské univerzity Jaroslav Svoboda, který je i autorem jedné busty.

„Cimrman je na ní zachycený, jak si chrání obočí před správcovou z herberku. Čímž ale došlo i k zakrytí obličeje. Takže mistrova podoba opět nebude odhalená. Je zde vidět i všeobecně známý pahrbek geniality,“ popsal Svoboda svůj model.

Studenti také navštíví herce Žižkovského divadla Járy Cimrmana a o návrzích si krátce popovídají. „Zdeněk Svěrák i David Smoljak souhlasí. Nápad se jim líbí,“ sdělila ředitelka divadla Jana Rumlenová.

Autor: