Budějovické sídliště zahustí další dům s 55 byty, bude vedle sportoviště

  8:56
Na okraji sportoviště SK Čtyři Dvory na českobudějovickém sídlišti Šumava vznikne osmipatrový bytový dům. V této lokalitě je to v krátké době už druhý podobný projekt a další se podle některých místních obyvatel připravují. Zástavba nahradí bývalé tenisové kurty a klubovnu, která sloužila také jako místo veřejného občerstvení.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pozemek, na němž se bude stavět, patří už několik let rodinné firmě Avedo. V územním řízení, které nedávno začalo, ji zastupuje projekční kancelář Alfaplan.

„Navrhovaný dům bude mít osm nadzemních podlaží, z toho dvě poslední ustupující a dvě podzemní pro parkování. Celkem tam bude 55 bytů, v přízemí budou nebytové prostory pro obchody a služby,“ popsal projektant Pavel Čurda.

Instituce a veřejnost měly do 15. června lhůtu se ke stavbě vyjádřit. Trend zastavování volných nebo i veřejných ploch ve městě, který tlačí developeři, se nelíbí i některým odborníkům. Na druhé straně to umožňuje územní plán.

Například jen kousek od tohoto plánovaného domu se už staví další, tentokrát se 130 byty. Bude přiléhat k základní škole a ukousne kus pozemku při ulicích O. Nedbala a V. Talicha. Také tato budova bude osmipodlažní a volnou plochu změní na zpevněnou. Dohromady tedy přibude při poměrně úzké ulici kolem dvou set osobních aut.

„Můžeme za město trvat na tom, aby investor vyřešil na vlastní náklady infrastrukturu. Podobně jako v lokalitě Za Potokem v Rožnově,“ řekl náměstek českobudějovického primátora pro dopravu Viktor Lavička.

Prostor pro případné rozšíření ulice V. Talicha sice v lokalitě existuje, stavba by ale musela zabrat přilehlé trávníky.

„Domnívám se, že ulice bude dopravě stačit. Problém máme s SK Čtyři Dvory. Odmítá stavbu silnice, která by přes sportovní areál propojila ulici J. Opletala s ulicí E. Rošického,“ poznamenal první náměstek primátora Juraj Thoma.

Zelené plochy ustupují zástavbě

Podle některých obyvatel i architektů se v krajském městě stále víc staví bytové i nebytové domy na volných a zelených plochách, ačkoliv to odporuje schválenému plánu strategického rozvoje. Ten upřednostňuje zeleň, relaxační plochy a sportoviště.

Zelené plochy a zemědělská půda podléhají bytové zástavbě například v Husově kolonii, v Mladém, v lokalitě Na Zlaté stoce nebo U Hada ve Čtyřech Dvorech. Podle komunálních politiků je to i tím, že město má poměrně malé katastrální území, o které se přetahují developeři. Stavět jim umožňuje územní plán.

„Veřejné plochy jako parky či sportoviště na okraji města stále víc ustupují nové bytové výstavbě. Přitom právě tady by měly fungovat,“ uvedl už dříve Pavel Novák z vedení SK Čtyři Dvory.

Na novostavby tlačí poptávka na trhu s nemovitostmi, který ovládají hlavně obchodníci s byty. Ceny nových bytů jsou dnes tak vysoké, že si je zájemci často mohou dovolit nanejvýš pronajmout.

Zájem o pronájmy potvrzuje například jihočeská realitní makléřka Katarína Jurkemíková. „Vývoj k tomu směřuje. Někteří lidé si nemohou dovolit ani hypotéku nebo se nechtějí vázat na adresu kvůli změnám práce a stěhování za ní. Pronájem jim vyhovuje víc,“ říká makléřka.

Podle serveru reality.iDNES.cz se pohybují nabídky pronájmu běžných bytů v Českých Budějovicích průměrně kolem 10 tisíc korun za měsíc. Trend pronájmů nemovitostí určených k bydlení se týká i rodinných domů. Jejich větší výstavbu s pozemky kolem tisíce čtverečních metrů teď řeší změna územního plánu v českobudějovické lokalitě České Vrbné.

Původní plány ze sedmdesátých let minulého století počítaly spíše s rozvolněním českobudějovických sídlišť, jako je Vltava, Šumava a Máj, kde žije polovina obyvatel krajského města. Projektanti zde navrhovali sportovní stadiony, koupaliště, parky a další stavby pro relaxaci obyvatel.

Nový bytový dům má vyrůst na okraji sídliště Čtyři Dvory v Českých Budějovicích.

Nový bytový dům má vyrůst na okraji sídliště Čtyři Dvory v Českých Budějovicích.