Budějovické náměstí se opět zklidní, zkratku zavřou na tři a půl měsíce

  8:58
Už přes dva měsíce si tisíce řidičů znovu užívají zkratku přes historické centrum Českých Budějovic. Poté, co soud zrušil opatření vedoucí ke zklidnění provozu, je možné opět jezdit mezi ulicemi Na Sadech a Mánesova. Jenže oblíbená trasa bude brzy zase neprůjezdná.

Budějovické náměstí se opět zklidní, zkratku zavřou na tři a půl měsíce. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Důvodem je plánovaná rekonstrukce mostu přes Mlýnskou stoku v ulici U Černé věže. Místo bude zavřené od 19. května do 31. srpna. Doprava na náměstí Přemysla Otakara II. tak bude na čas opět o poznání klidnější.

„Důvodem obnovy mostu je poškození jeho konstrukcí. Práce zahrnují odstranění vozovky, chodníků, zábradlí či obrubníků a izolace. Spodní část stavby i nosné konstrukce čeká otryskání tlakovou vodou, oprava trhlin v betonu a přespárování kamenného zdiva,“ popsala mluvčí radnice Jitka Brůha Welzlová.

Práce bude mít na starost firma Edikt, opravu využije také společnost EG. D, která v místě vymění stávající plynovod za nový. Tím se akce natáhla o tři týdny. Vozovka bude po dokončení opět dlážděná.

Auta na náměstí nepatří, protestovali lidé proti návratu tranzitní dopravy

Na hlavní náměstí budou auta přijíždět ulicí Karla IV. či Biskupskou. Pro chodce omezení nebude nijak zásadní, opodál jsou mosty přes Mlýnskou stoku do Plachého a Kněžské. Obchody a provozovny v ulici U Černé věže a Hradební zůstanou otevřené.

Současné vedení města se chce každopádně ke zklidnění provozu v centru města i v budoucnu vrátit. „Veřejně jsem to říkal a znovu opakuji, že se současným stavem nejsme spokojeni. Je tu velké množství aut. Hodně spoléhám na novou komisi pro metropolitní rozvoj oblasti České Budějovice. I ta se k tomu bude vyjadřovat. Máme spoustu analýz a chceme mít i vlastní, jak přesně se pohybují chodci, cyklisté a auta,“ reagoval před nedávnem náměstek primátorky pro dopravu Lubomír Bureš (ODS).

Loňské úpravy, které už nyní neplatí, měly být prvním velkým krokem v postupné proměně centra. Vizí bylo upravit i Krajinskou ulici a ještě více preferovat chodce.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: