Lidé si udělali kluziště z Čertova jezera. Ochranářům ještě nadávali

  14:42
Ochranáři z Národního parku Šumava v sobotu vyháněli ze zamrzlé hladiny Čertova jezera lidi, kteří si tu udělali veřejné kluziště. Jde totiž o chráněné území. Pochopení se ovšem strážci přírody nedočkali, bruslaři je častovali spíš nadávkami.

Bruslaři na Čertově jezeře na Šumavě (3. 1. 2020) | foto: Národní park Šumava

„Debilní ochranáři, celý jste to tady zničili,“ byla jedna z těch slušnějších, kterou si ochranář zasahující přímo na místě vyslechl.

Lidé měli ledovou plochu za volné prostranství k zábavě, jenže zamrzlá hladina jakéhokoli ledovcového jezera na území národního parku a chráněné krajinné oblasti jím jednoduše není.

„Plochy všech ledovcových jezer jsou součástí buď klidových zón (tedy bývalých prvních zón), nebo součástí Národní přírodní rezervace (Černé a Čertovo jezero), do kterých je vstup mimo značené trasy zakázán,“ upozorňují ochranáři ze Šumavy na Facebooku.

Strážce na místě proto na tuto skutečnost upozorňoval všechny lidi, kteří se po ledě pohybovali. Snažil se vysvětlovat, že jde nejen o porušení zákona, ale že tato činnost má negativní vliv na unikátní přírodu ledovcových jezer.

„Vždyť se jenom sklouznu, co tím tady asi provedu - vy zas*aný ochranáři, už nevíte, jak lidi víc buzerovat,“ obořil se na něj jiný návštěvník. 

Správa parku se ale hájí, že pokud se takto zachovají desítky i stovky lidí, problém už to bude. 

„A pak je tu ještě jedna velmi důležitá věc - bezpečnost. Nikdo totiž neví, jak silný led je, zda není v některých místech oslabený a zda je vůbec schopen unést zátěž několika tun, které tvoří desítky lidí na ledě,“ uzavřeli ochranáři.

Autor: