Na Orlické přehradě se propadli tři bruslaři i dva zachraňující hasiči

  17:44
Na Orlické přehradě na Písecku se propadli na ledě tři bruslaři. Kvůli jejich záchraně se probořili do vody i dva zasahující hasiči. Dva bruslaři po ošetření skončili v nemocnici.

Dva muži ve středním věku a jeden mladší se postupně propadli do vody u obce Kovářov po poledni.

„Nemohli se dostat na břeh a rozjela se záchranná akce. Na místě zasahovali hasiči, policisté i zdravotnická záchranná služba a vrtulník, “ informovala policejní mluvčí Kamila Čuřínová.

Skupiny si naštěstí všimli svědci, kteří také aktivně pomáhali při záchraně. „Muži se na břeh dostali za pomoci svědků ještě před příletem vrtulníku,“ doplnila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková.

Méně štěstí už měli dva z hasičů, kteří šli tonoucím na pomoc vybaveni suchými obleky a záchrannými vestami. Nestabilní vrstva ledu se pod nimi prolomila a oba zůstali ve vodě zhruba 100 metrů od břehu.

„Posádka letecké záchranné služby při příletu na místo nejprve zkontrolovala zdravotní stav tří bruslařů na břehu. Všichni byli podchlazení, ale mimo ohrožení života,“ podotkla Kafková.

Policisté je pak předali do péče zdravotníků. Stav dvou z nich si po poskytnutí nezbytné přednemocniční péče vyžádal transport do nemocnice. 

„Ihned po předání pacientů vyrazili letečtí záchranáři na pomoc kolegům probořeným v ledu a za pomoci lanového podvěsu je evakuovali na břeh. Oba hasiči byli v pořádku,“ dodala Kafková.