Brigád letos bude méně, firmy na jihu Čech s jejich vypsáním vyčkávají

  9:02
Zájem o letní brigády v době pandemie roste. Poptávka ale převyšuje nabídku, firmy čekají na vývoj situace a drží místa pro své zaměstnance. Současně se zvedá průměrná hodinová mzda.

Studentka Jana Přibylová z Písku plánuje, že si v létě přivydělá peníze na brigádě. Nejvíc by se jí líbila práce v kempu, třeba na recepci. Ale už teď ví, že sehnat něco podle jejích představ bude složité. 

„Zkoušela jsem na pár míst zavolat, ale nikde brigádníky zatím nehledají. Vyčkávají, jaká bude v létě situace s covidem,“ říká osmnáctiletá Jana.

Její slova potvrzuje i Jiří Beran, ředitel odboru zaměstnanosti Úřadu práce v Českých Budějovicích. 

„Současná situace je ovlivněná zejména pandemií, což bylo patrné už loni. Zaměstnavatelé se snaží o zachování míst pro své zaměstnance. Dá se tak předpokládat, že poptávka po brigádnících bude nižší než v předchozích letech. To se týká hlavně sektoru pohostinství nebo ubytování,“ míní Beran.

Naopak v zemědělství, lesnictví nebo obchodu může být poptávka stejná jako dřív. 

„Rozhodující bude, nakolik se v letních měsících rozvolní současná protiepidemická opatření. V případě, že by situace byla obdobná jako loni v létě, vyšší poptávku po brigádnících můžeme očekávat i v sektoru cestovního ruchu a služeb,“ upřesňuje Beran.

Jenže do zemědělství se zájemci dlouhodobě nehrnou. Každoročně to pociťují například ve společnosti Zemcheba Chelčice. Sehnat brigádníky na sklizeň ovoce je tu problém. A podle ředitele Jaroslava Mušky situaci nezměnila ani pandemie. 

„Lidé nechtěli tuto práci dělat ani v letech, kdy byla nezaměstnanost pět, šest i více procent. Například v obchodech si vydělají stejné, nebo lepší peníze. Hlavně ale nechtějí pracovat venku,“ ví Muška.

Firma tak problém řeší zaměstnáváním agenturních pracovníků ze zahraničí.

„K tomu máme stálé pracovníky a místní, kteří chodí vypomáhat už léta. Že by k nám chtěli například studenti, to se neděje, přihlásí se tak jeden za sezonu,“ popisuje Muška.

Brigádníky shání i Česká pošta

I statistiky webu Fajn-brigády.cz potvrzují, že mezi nejoblíbenější brigády patří nabídky z obchodů. V kraji uchazeči projevili za poslední rok nejvíce zájem o pozice prodavač/ka. 

„Odpovědi tvořily 16 procent ze všech reakcí na nabídky. V závěsu byla uklízeč/ka s 15 procenty a o jedno procento méně měl skladník,“ potvrzuje Daniel Hrtáň, jednatel Fajn-brigady.cz.

Ze strany zaměstnavatelů byla za poslední rok podle tohoto serveru v kraji největší poptávka po prodavačích, administrativních pracovnících, uklízečkách a kurýrech, doručovatelích. 

„Loni v březnu jsme největší nárůst zájmu o brigádníky zaznamenali u pozice prodavač/ka, která se obsazovala proti únoru o 29 procent více, což bylo ve srovnání s minulými lety navýšení způsobené pandemií,“ podotýká Hrtáň s tím, že zatímco poptávka po brigádách se v době covidu zvyšuje, nabídka je kvůli vládním restrikcím naopak omezená. 

Nejvíce právě v létě. Loni v červnu až srpnu byl zájem uchazečů ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 vyšší o 37 procent, i když nabídek bylo o 23 procent méně.

Podle statistik portálu byl na jihu Čech plat u brigád za loňský rok v průměru 121 korun za hodinu. 

„V prvních třech měsících letošního roku došlo k navýšení. Mzda se bude pohybovat v průměru kolem 130 korun za hodinu, ale budoucí měsíce ještě ukážou,“ odhaduje Hrtáň.

Brigádníky shání i Česká pošta, jež tak řeší výpadek kmenových pracovníků čerpajících dovolenou. Týká se to doručovatelů, pracovníků na přepážkách či pracovníků třídících zásilky. 

„Pozice jsou vhodné pro všechny, kteří splní podmínku minimálního věku 18 let a fyzické zdatnosti, tedy i pro studenty,“ informuje mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

I do chodu pošt se promítá navíc koronavirus. „Vždy jsme se snažili vykrývat nemoci a karantény našich kmenových zaměstnanců náhradami z jiných provozoven, nebo právě brigádníky,“ říká Vysoudil.

A o práci na poště je teď větší zájem i mezi lidmi. „Ze životopisů vidíme, že se k nám hlásí kandidáti z různých odvětví, na kterých se aktuální doba podepsala nejvíce, ať už se jednalo o gastronomii, nebo třeba herce z divadel,“ potvrzuje Vysoudil.

Jak pestrá bude nabídka práce na léto, ukážou následující dva měsíce. Úřad práce eviduje největší zájem o brigády i brigádníky právě v dubnu a květnu.