Žloutenku z kantýny už má 41 lidí, mohla se rozšířit z bramborového salátu

  9:00
Další případy se žloutenkou typu A musí řešit v jihočeských nemocnicích. Nemoc se začala šířit na přelomu září a října z kantýny nedaleko českobudějovického nádraží. V úterý to bylo dohromady 41 případů. Podle statistik a odhadů se mohla žloutenka rozšířit z bramborového salátu.

ilustrační snímek | foto: Marek Burza

Nejvíce nakažených je z Českobudějovicka, zhruba 30, zbytek jsou lidé z Táborska, Jindřichohradecka, Prachaticka a Českokrumlovska.

Už minulý týden začali zdravotníci převážet nemocné s virovou žloutenkou z infekčního oddělení v krajském městě na vyhrazenou internu v českokrumlovské nemocnici.

„V současné době hospitalizujeme 34 lidí s hepatitidou A,“ potvrdil v úterý Jindřich Florián, ředitel Nemocnice Český Krumlov.

Další hospitalizovaní jsou v Budějovicích i Strakonicích. „Přichází v úvahu navýšení lůžek, aby nemocnice byly připravené. Inkubační doba je totiž 15 až 50 dnů, vychází to tedy tak, že další nakažení se teprve objeví v dalších dnech, případně týdnech,“ vyhlížela epidemioložka Jitka Luňáčková.

Podle jejích slov již krajská hygienická stanice (KHS) informovala všechny praktické lékaře o tom, že se mohou nyní objevovat pacienti s příznaky hepatitidy A, známé také jako nemoc špinavých rukou.

Ohnisko máme podchycené, říká hygienička

Část hygieniků se tak nyní místo koronaviru soustředí právě na žloutenku. Kdyby vývoj nesledovali a nesnažili se zabránit šíření, hrozilo by vypuknutí epidemie.

Ředitelka KHS Kvetoslava Kotrbová potvrdila, že všechny nové případy jsou spojené s již uzavřenou kantýnou v Průmyslové ulici.

„V této chvíli máme toto ohnisko podchycené a známe kontakty, které budeme očkovat a zabráníme tak projevům onemocnění,“ řekla. Podle statistik a odhadů se mohla žloutenka rozšířit z bramborového salátu.

Situaci řeší i českobudějovičtí drážní hasiči. V pondělí dezinfikovali prostory Správy železnic v Nádražní ulici.

„Je pravděpodobné, že to budeme opakovat, záleží na vedoucích zaměstnancích, zda nás povolají. Kromě koronaviru dezinfikujeme právě i kvůli hepatitidě. Provádíme to postřikem nebo otěrem či ionizací vzduchu,“ popsal Ladislav Mala, velitel jednotky požární ochrany Hasičského záchranného sboru Správy železnic v Českých Budějovicích.

Autor: