iDNES.cz

Žáci ve Zlivi chodí po šiškách, s rodiči udělali ve škole bosonohé hřiště

  9:18
Sundají si boty i ponožky a nohama testují nejrůznější povrchy – šišky, štěrk či kamínky. Děti ze ZŠ a ZUŠ ve Zlivi na Českobudějovicku mohou o přestávkách využívat nový bosonohý chodník, který vyrobili společně s rodiči.

Bosonohý chodník vytvořili žáci společně se svými rodiči. | foto: Petr Lundák, MF DNES

S nápadem, jak vylepšit zanedbaný školní dvorek a žáky o přestávkách i trochu rozhýbat, přišla učitelka Yveta Smíšková.

Během podzimu a zimy žáci udělali návrh a spočítali potřebná množství materiálu. Město Zliv darovalo dubovou kulatinu na lemy, dovezlo štěrk. Sportovní areál Hluboká nad Vltavou věnoval jemný písek.

Díky jedné z učitelek, které je blízká práce se dřevem, pilou a vrtačkou, vznikla dřevěná paluba. Žáci teď mohou relaxovat i v leže a kompenzovat sezení v lavicích.

„Pak jsem oslovila rodiče s prosbou o pomoc a na jednu dubnovou sobotu svolala brigádu. Dorazilo dvanáct dospělých a pět dětí. Donesli si i vlastní nářadí i spojovací materiál. Maminky napekly buchty a jeden tatínek zařídil pro všechny oběd,“ popisuje Smíšková.

Pracovali od osmi do čtyř hodin. Tatínkové strhli povrch, položili fólii, vyrobili lemy z kulatiny, navozili štěrk. Maminky a děti brousily, natíraly a sestavovaly palubu, upravovaly svahy.

„Práce ale nekončí, chceme u dětí zapojit i další smysly a vysazujeme voňavé bylinky. Vytváříme geologickou miniexpozici s popisky. Tráva a plevel rostou pořád,“ říká učitelka. Díky sponzorům dvorek ve Zlivi vylepšili za necelých pět tisíc korun.

„Naváželi jsme sem písek a štěrk a pak natírali různé věci. Je to fakt pěkné, můžeme sem chodit o velké přestávce. Z bosonohého chodníku mě asi nejvíc bolí chůze po borových šiškách,“ usmívá se 13letý Petr Hence ze Zlivi.

Autor:
zpět na článek