Řidička nahlásila policii havárii letadla, záblesk však zřejmě způsobil meteor

  12:26
V sobotu večer zalarmovala policii na Českobudějovicku řidička s tím, že viděla havárii letadla. Ta se naštěstí nepotvrdila. Záblesk, který zahlédla, mohl vytvořit meteor.

ilustrační snímek | foto: Astronomický ústav AV ČR

Řidička projížděla v sobotu před šestou hodinou večer po dálnici D3 a nad Dolním Bukovskem na obloze zaznamenala záblesk a dým. Domnívala se, že vidí havárii letadla a zavolala na policii.

„Policisté se od řízení letištního provozu dozvěděli, že žádná mimořádná událost nebyla hlášena. Žádné letadlo se nepohřešuje,“ popsal jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

V terénu pak policisté kontaktovali myslivce a nasadili drony vybavené termovizí.

Následně se policistům ozval další svědek, že také viděl na obloze padající předmět, který se rozpadl. „Myslí si, že to byl meteorit. Žádné místo dopadu se zatím nepodařili objevit ani nikdo neohlásil žádné poškození majetku,“ doplnil Matzner.

Astronomové už před víkendem upozorňovali, že od pátku bude možné pozorovat meteorický roj leonidy, vrchol připadal na noc na sobotu, ale vyšší aktivitu lze pozorovat až do úterý 21. listopadu.

„Bližší data nemáme, ale pozorovatelná padající tělesa na obloze jsou náhodná. Nedá se říci, že by byl jejich výskyt o víkendu zvýšený,“ sdělil astronom Miloš Tichý z Hvězdárny a planetária České Budějovice.

Průlet bolidu zaznamenala webkamera v Krkonoších (14. ledna 2022):

Autoři: ,