Ulicemi proběhnou tři tisíce vytrvalců, řidiči musí počítat s omezeními

  9:02
Nejdříve se rodiny s dětmi proběhnou centrem a dají si závodní míli, po nich si ti úplně nejmenší už od dvou let zkusí na náměstí Bambini Run a dostanou svou první medaili. A až poté bude na řadě hlavní sobotní událost - v 19 hodin odstartuje půlmaraton v Českých Budějovicích.

Momentka z budějovického půlmaratonu | foto: Petr Lundák, MF DNES

Už 11. ročník se odehraje v sobotu 3. června a nyní je přihlášených 2 800 běžců, nakonec by jich mohly být tři tisíce. V nesoutěžních závodech jsou další stovky lidí.

„Máme připravených několik novinek. Jednou z nich je právě Bambini Run a rodinný běh už není na tři kilometry, ale jen na míli, čili zhruba patnáct set metrů,“ přiblížil Igor Murko, manažer pořadatelského týmu RunCzech.

Hlavní tvář a zakladatele závodu Carla Capalba těší, že proti loňsku přibylo asi šest stovek závodníků. „Ale třeba už příští rok se chceme dostat na tři a půl tisíce, tedy na čísla z roku 2019. Při covidu asi někteří trochu zlenivěli,“ pousmál se Capalbo. Zdůraznil, že se také po odmlce vrací projekt EuroHeroes, který má za cíl zviditelnit a představit při závodech přední evropské půlmaratonce.

„Je to taková diamantová liga, do které jsou zařazené závody v Karlových Varech, Budějovicích, Ústí nad Labem a Olomouci,“ navázal Murko. Jména těch největších hvězd ale pořadatelé odtajní až v pátek, den před závodem. Loni na jihu Čech vyhrál Vít Pavlišta, mezi ženami byla nejrychlejší Tereza Hrochová.

Běžci z 32 zemí

Půlmaratonu se účastní zástupci 32 zemí světa. Poprvé bude mezi cizinci nejvíce Rakušanů, následují Francouzi a pak jsou Slováci či Poláci. „Oproti jiným městům a regionům mají Jihočeši procentuálně největší zastoupení, bude jich 43 procent všech účastníků,“ spočítal Capalbo. Je to zhruba o deset procent více, než když je půlmaraton v jiném kraji.

Zatímco například Bambini Run už je plně obsazený, na hlavní závod je možné se dál hlásit. Základní startovné je nyní 1 200 korun, například čtyřčlenná štafeta zaplatí celkem pět tisíc. A třeba vyrytí času na medaili je za 250 korun, ovšem při online registraci.

Do ulic vyrazí také tisíce obyvatel fandit a podporovat nejen své známé. Prakticky na každém kilometru bude navíc hrát kapela, DJ či nějaký muzikant. Trasa je stejná jako v loňském roce. Poběží se například po Rudolfovské, Pražské či Husově třídě, také Na Sadech a Jiráskově nábřeží, po Nádražní či části ulice G. Píky.

Fanoušci měli skvělé hlášky, chválil vítěz budějovického půlmaratonu

Řidiči tak musí také počítat s dopravními omezeními především v sobotu odpoledne a v podvečer. Nejvíce uzavírek bude samozřejmě v historickém centru, a to prakticky po celý den. Hodně uzavírek bude také na Pražském předměstí a sídlišti. Průjezdná naopak zůstává Dlouhá louka, Mánesova či Strakonická.

„V souvislosti s půlmaratonem bude také výluka městské hromadné dopravy v centru města a jeho okolí. Podrobné informace jsou na webu dopravního podniku dpmcb.cz nebo přímo na zastávkách,“ doplnila mluvčí budějovické radnice Jitka Brůha Welzlová.

26. června 2016

Autor: